Balustrady ze stali nierdzewnej

Miesiąc temu mogliście przeczytać mój artykuł dotyczący balustrad ze stali nierdzewnej, balustrad kutych, żeliwnych oraz drewnianych. W komentarzach rozszalała się burza, o to które rozwiązanie jest lepsze. To skłoniło mnie do napisania kolejnego artykułu w którym postaram się pokazać zalety i wady każdego z rozwiązań.

Miesiąc temu mogliście przeczytać mój artykuł dotyczący balustrad ze stali nierdzewnej, balustrad kutych, żeliwnych oraz drewnianych. W komentarzach rozszalała się burza, o to które rozwiązanie jest lepsze. To skłoniło mnie do napisania kolejnego artykułu w którym postaram się pokazać zalety i wady każdego z rozwiązań.

Zacznę od balustrad ze stali nierdzewnej ponieważ sam z nią mam styczność na co dzień. Do swojego domu wybrałem właśnie to rozwiązanie – balustradę ze stali nierdzewnej, ale łączoną dodatkowo ze szkłem. Co mogę powiedzieć po dwóch latach użytkowania? Wygląda tak samo jak w dzień montażu. Nic się nie zmieniła. Stal nierdzewna ma to do siebie że jest odporna nawet na kwasy, a więc wszelkie zjawiska pogodowe nie są jej straszne, dzięki temu cały czas wygląda jak nowa. Nie trzeba jej pielęgnować, odnawiać malowania. Po prostu jest jaka jest i taka będzie zawsze. To mi się podoba w tym rozwiązaniu. Stawiasz element domu na zawsze. Jedyne co mogę odradzić wśród dość szerokiej gamy produktów ze stali nierdzewnej to te łączone z drewnem. To prawda że nadają ciepła pomieszczeniom, w których się znajdują, jednak ich trwałość pozostaje daleko w tyle za „nierdzewką”. O balustradach ze stali nierdzewnej znajdziecie też sporo informacji tutaj.

Drugim powodem dla którego moglibyśmy wykorzystać balustrady ze stali nierdzewnej to certyfikaty które są dla stali nierdzewnej wydawane. Mając certyfikat możemy być pewni że balustrada która została przymocowana do naszych schodów jest ze stali jaką chcieliśmy kupić.

Trzecim powodem dla którego polecam to rozwiązanie to możliwość zamówienia balustrad do samodzielnego montażu. Jeżeli lubimy majsterkowanie możemy sporo zaoszczędzić (więcej…).

Kolejnym rozwiązaniem jest zamówienie balustrady kutej. Moim zdaniem balustrady kute są znacznie bardziej eleganckie i pasują zarówno do starych domów jak i tych nowoczesnych. Tą cechą wizualną górują nad balustradami ze stali nierdzewnej. Są też niestety znacznie droższe. Jak wygląda zamówienie balustrady kutej? Zamawia się pomiar w firmie która zajmuje się produkcją balustrad, zazwyczaj pomiary są darmowe. Firma przyjeżdża, mierzy i wycenia. Jeżeli jeżeli cena nam pasuje podpisujemy umowę, a firma po kilku dniach przyjeżdża z gotowym produktem. Nie spotkałem się z ofertą samodzielnego montażu balustrady kutej. Też być może z takiego powodu że ciężar balustrady kutej jest znacznie większy niż z „nierdzewki”, która jest w środku pusta.

W przypadku balustrad kutych ciężej jest rozpoznać jakość produktu o której nie świadczy koniecznie cena. W przypadku balustrady ze stali nierdzewnej otrzymujemy stosowny certyfikat, w przypadku balustrady kutej już niekoniecznie. Rozwiązanie jakości może być kierowanie się certyfikatami TÜV, choć te posiadają tylko większe firmy z racji sporych kosztów ich odnawiania.

Zamawiając balustradę kutą bez certyfikatu nie wiemy z jakiej stali została ona wykonana, zazwyczaj produkt jest pokryty warstwą farby, której jakości też nie możemy ocenić. Najlepsze są oczywiście balustrady żeliwne malowane technologią proszkową gdzie warstwa farny ma też odpowiednią grubość. Osoba nieznająca się na branży metaloplastycznej nie ma żadnej szansy określić czy otrzymany produkt jest jakościowo dobry czy jest to produkcja nisko budżetowa.

Oczywiście ma to znaczenie. Widziałem płoty w których po nadepnięciu tralki ta się po prostu łamała. Już po roku może wystąpić problem z korozją. Kiepskiej jakości ogrodzenie z surówki która ma przynieść maksymalne zyski twórcą produktu są mniej trwałe niż płot drewniany. A więc problem jest dość spory.

Podsumowując, od każdej firmy w której zamawiamy balustrady ze stali nierdzewnej czy kute powinniśmy żądać przede wszystkim certyfikatów potwierdzających jakość oraz gwarancję zapisaną w umowie. W przypadku balustrad kutych radziłbym zamawiać w firmach metaloplastycznych posiadających certyfikaty TÜV. Tą ostrożnością na pewno wyeliminujemy przyszłe rozczarowania i złość. Wystarczy wejść na stronę firmową i poszukać certyfikatów, a wygląda to mniej więcej tak: certyfikaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here