logistyka

Branża magazynowa mimo pandemii nie może narzekać na brak zajęcia. Na początku mieliśmy kryzys, przerwane łańcuchy dostaw, niepewność jutra. Dziś mamy nieustanną potrzebę stabilizacji. Reorganizację dostaw, zabezpieczenie stanów magazynowych, a to przekłada się na zwiększoną ilość pracy w logistyce i spedycji. Czy zjawisko to się utrzyma? Czy logistyka będzie popularnym i interesującym zawodem tzw. „jutra”? Czy ruch w branży to tylko sprawa pandemii? Przyjrzyjmy się faktom.

Kilka faktów i liczb

W Polsce z każdym rokiem przybywa serki tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowych. Niska cena najmu powierzchni magazynowej, jak i zakupu gruntu, a przy tym rozwijająca się w ostatnich latach dynamicznie infrastruktura drogowa, sprawiły, że dziś Polska postrzegana jest jako warta rozważenia lokalizacja pod inwestycję magazynową. Dość jednak pustych zdań. Niech przemówią liczby.

Według raportów Gerald Eve, w naszym kraju zlokalizowane są rynki lokalne z najniższą średnią ceną czynszu w obiektach magazynowych typu big box w Europie. Aż cztery Polskie regiony znajdują się w tzw. TOP10, pierwszej dziesiątce lokalizacji z najniższą ceną gruntu pod inwestycje magazynowe. Średnia stawka najmu metra kwadratowego nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce oscyluje między 3 do 3,6 Euro za metr kwadratowy. Jak wypadamy na tle naszych sąsiadów? Pod lupę weźmy sobie niemiecki rynek magazynów. Gdyby przyszło nam szukać lokalizacji oferujących najniższe stawki najmu nowoczesnej powierzchni magazynowej w Niemczech to zajechać musimy, w rejon Kolonii i Dusseldorfu – jest to bowiem najtańszy pod tym względem rejon w Niemczech, a stawki wahają się od 5,7 do 6,2 Euro za metr kwadratowy.

Dynamiczny wzrost oddawanej do użytku powierzchni magazynowej obserwowany jest w wielu regionach naszego kraju. Dobrym przykładem jest tutaj Szczecin np. w Szczecinie, gdzie według prognoz firmy Colliers do końca 2022 roku do użytku pozostawać będzie 1 090 000 m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. Co przy tym ważne, ponad 60% z aktualnie realizowanych powierzchni pokryte jest już umowami najmu.

Efekt kuli śniegowej

Jak to zwykle bywa w biznesie, dynamiczny rozwój branży ciągnie za sobą kolejne. Wraz z rozbudową powierzchni magazynowej wzrasta zapotrzebowanie na nowoczesną technologię logistyczną, od maszyn i narzędzi, takich jak np. stoły i pasy transportowe, po dostawców oprogramowania IT wspierającego obsługę procesów. Jednym słowem rośnie popyt na wszystko od programistów rolki i kule transportowe.

Zapotrzebowanie na człowieka

Dynamiczny rozwój branży generuje również zapotrzebowanie na doświadczonych i wykształconych specjalistów, którzy podejmą rękawicę i stawią czoła wyzwaniom jakie czekają logistykę w najbliższych latach. Jakie to wyzwania?

Po pierwsze, poprawa elastyczności łańcucha dostaw, pandemia pokazała, że w kryzys na jednym rynku odbić może się szerokim rykoszetem na wielu rynkach regionalnych. Kryzys na kilku rynkach to katastrofa. Tu niezbędny jest człowiek, który w obliczu tej sytuacji będzie aktywnie poszukiwał rozwiązań.

Po drugie, wykorzystanie potencjału technologicznego. W branży już dziś głośno rozmawia się o tym jak uszczelnić procesy logistyczne i wykrzesać z nich jak najwięcej, oczywiście optymalizując koszty. Jednym z wyzwań jest np. kwestia kontroli nad opakowaniami. Nadzór nad opakowaniem może przełożyć się zarówno na redukcję kosztów, a przy tym poprawia zaangażowanie w odpowiedzialność społeczną przedsiębiorstwa, co niewątpliwie budować może jego przewagę rynkową.

Do tego możemy dołożyć rosnące z roku na rok trendy obserwowane na rynku logistycznym, takie np. dropshiping, czyli obsługa procesów na linii producent / odstawca – klient. W którym nowoczesne procesy logistyczne odciążają dystrybutorów.

Zalety Polski docenia coraz więcej firm lokując w naszym kraju swoje magazyny. Przykładem może być np. Amazon czy Zalando, które to w ostatnich latach ulokowało swoje centra logistyczne w okolicach Szczecina i Poznania. Wraz z kolejnymi najemcami i inwestorami rosną wymagania w zakresie oferty jaką świadczyć mają przedsiębiorstwa z branży magazynowej. W tym właśnie miejscu rodzi się zapotrzebowanie na wykwalifikowane pracownika, który będzie w stanie planować i wdrażać rozwiązania sprzyjające nieustannemu rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here