Elektrolity dla dzieci

Nie da się ukryć, że elektrolity są niemalże niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Niedobór może prowadzić do powikłań nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również u dzieci. W jakim celu potrzebne są elektrolity dla dzieci? Jakie są przyczyny i objawy odwodnienia? Jak dawkować elektrolity dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jakim celu potrzebne są elektrolity dla dzieci?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie elektrolitów dla dzieci, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to roztwory wodne jonów soli, które to znajdują się w ustrojowych płynach organizmów. Do grupy elektrolitów możemy zaliczyć sód, jod, potas, magnez. To właśnie dzięki nim możliwe jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej i gospodarki wodno-elektrolitowej. Elektrolity dla dzieci są więc bardzo istotne- odpowiadają za odżywanie i dotlenianie komórek. W przypadku niedoboru elektrolitów dochodzi do zachwiania równowagi. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne dla dzieci, a także dla osób dorosłych.

Jakie są przyczyny i objawy odwodnienia?

Nie da się ukryć, że dzieci w większym stopniu narażone są na odwodnienie, czyli na utratę elektrolitów. Wśród najczęstszych przyczyn tego zjawiska możemy zaliczyć biegunkę, gorączkę, a także wymioty. Choroby infekcyjne, grypa żołądkowa, a także intensywna aktywność może doprowadzić do odwodnienia. Przyczyną może być również przegrzanie organizmu. Dlatego też ważne są elektrolity dla dzieci. Objawami niedoboru elektrolitów u dzieci jest niewystarczająca ilość oddawanego moczu, regularne pragnienie, nadmierna senność, zaburzenia rytmu pracy serca, omdlenia, bóle głowy, zawroty głowy. U małych dzieci zauważalne może być zapadnięte ciemiączko. Jeśli objawy wciąż się nasilają, wówczas należy podać elektrolity dla dzieci. Alternatywnym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty- powinien on zdiagnozować problem.

Jak dawkować elektrolity dla dzieci?

Dla wielu osób problematyczna może okazać się kwestia dawkowania. W ciągu pierwszych czterech godzin należy podać od 50 do 100 ml roztworu na kilogram masy ciała. W przypadku biegunki lub wymiotów, dawka ta powinna być uzupełniana o 5-10 ml. Pamiętajmy o tym, że w przypadku biegunki należy odczekać kilka minut, by podać elektrolity dla dzieci. Płyny natomiast powinniśmy podawać małymi łykami- nie spowodują kolejnych torsji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here