Czym jest wskaźnik CPM i jak go obliczyć

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zdrowe odżywianie jest proste – przecież wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i czekać na poprawę stanu swojego zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że za zdrową dietę i prawidłową pracą organizmu kryją się dosyć skomplikowane procesy, które można zrozumieć tylko wtedy, kiedy wgłębimy się w dziedzinę dietetyki. Jednym z ważniejszych terminów, uważanych w branży dietetycznej jest CPM.

Co określa termin CPM?

CPM to skrót od nazwy „całkowita przemiana materii”, która z kolei oznacza dzienne zapotrzebowanie energetyczne organizmu wyrażone w kilokaloriach (kcal). Do jej wyliczenia niezbędne jest poznanie podstawowej (PPM) i ponadpodstawowej (PPPM) przemiany materii. PPM określa ilość energii, którą organizm wydatkuje w celu podtrzymania podstawowych funkcji życiowych takich jak np. praca wszystkich narządów, w tym mózgu i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Drugie pojęcie – PPPM oznacza energię wykorzystywaną przez organizm na codzienne czynności, w tym na pracę fizyczną i pracę umysłową oraz energię, która jest potrzebna do strawienia i wchłonięcia zjedzonego pożywienia. Są to bardzo ważne oznaczenia, które pozwalają określić dość dokładne zapotrzebowanie organizmu na kalorie dla prawidłowej pracy organizmu. Zdrowa dieta to dieta obejmująca zdrowe produkty i uwzględniająca wskaźnik CPM. Większość dietetyków twierdzi, że zdrowa dieta to nawet 70% sukcesu w pracy nad własną sylwetką.  CPM zależy od wielu czynników i zazwyczaj jest zdecydowanie wyższe u osób uprawiających jakiś sport, gdyż aktywność fizyczna podnosi zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Tylko w ten sposób organizm otrzymuje źródło energii, dzięki czemu może się rozwijać.

Jak obliczyć swoje CPM?

Ustalając swoją dietę w oparciu o zapotrzebowanie kaloryczne możemy schudnąć (odejmując pewną ilość kalorii) lub przytyć (jeżeli dodamy ok. 200-300 kcal).  Jeżeli nie znamy swojej beztłuszczowej masy ciała, zapotrzebowanie energetyczne organizmu obliczamy ze wzorów. Zaczynamy od obliczenia, ile wynosi podstawowa przemiana materii, w skrócie PPM. W tym celu stosujemy wzory Harrisa Benedicta w wersji zmodyfikowanej, różniące się w zależności od płci. Wzór na PPM dla mężczyzny: PPM [kcal] = 88,362 + [13,397 × M (kg)] + [4,799 × W (cm)] – [5,677 × L (lata)], natomiast wzór na PPM dla kobiety wynosi: PPM [kcal] = 447,593 + [9,247 × M (kg)] + [3,098 × W (cm)] – [4,33 × L (lata)]. Wskaźnik M przestawia aktualną, całkowita masa ciała wyrażona w kg, W to wzrost, a L to wiek w latach. Kolejnym krokiem jest pomnożenie otrzymanego wyniku przez współczynnik aktywności ruchowej (1,2 – dla osoby chorej leżącej w łóżku; 1,25 – dla pracownika biurowego, osoby o bardzo niskiej aktywności fizycznej, 1,5 – dla pracownika biurowego, który trenuje ok. 3 razy w tygodniu przez co najmniej godzinę; 1,75 – dla osoby prowadzącej aktywny tryb życia i 2,0 – dla sportowca trenującego co najmniej 6 godzin tygodniowo lub osoby, która wykonuje bardzo ciężką pracę fizyczną. Po wykonaniu mnożenia otrzymujemy dość dokładny wynik naszego CPM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here