Dlaczego warto wyposażyć apteczkę w opatrunki hydrożelowe?

0
1014

Dobrze wyposażona apteczka – czy to w domowym zaciszu, samochodzie czy miejscu pracy – okazuje się niezbędną podczas awaryjnych sytuacji. Oprócz tradycyjnej jałowej gazy, plastrów czy bandaża warto wyposażyć ją również w opatrunki hydrożelowe. Na czym polega ich działanie i w jakich sytuacjach są najskuteczniejsze?

Opatrunki hydrożelowe – czym są?

Opatrunki hydrożelowe uznawane są za opatrunki aktywne – oznacza to, że nie tylko zabezpieczają ranę przed zakażeniem lub infekcją, ale też zapewniają jej odpowiednie środowisko. Umożliwiają oddychanie, zmiękczają tkankę martwiczną oraz pochłaniają wysięk. Składają się w około 90% z wody – najczęściej w formie żelu chłodzącego oraz nośnika o przeznaczeniu medycznym. Po nałożeniu na oparzenie schładzają ciało i łagodzą ból. Ich ważną funkcją jest również to, że zatrzymują proces dalszego poparzenia i wnikania gorąca w tkanki. Opatrunki te mogą zawierać dodatkowo kwas hialuronowy. Aplikowane są bezpośrednio na ranę, ale dzięki swojej konsystencji nie przyklejają się do niej. Posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Są hipoalergiczne, dlatego mogą być stosowane nawet na wrażliwej i skłonnej do alergii skórze. Jak się je stosuje? Ranę powinno się przemyć solą fizjologiczną, a następnie zaaplikować na nią opatrunek – czy to w formie żelu czy plastra. Następnie dobrze jest przykryć całość tradycyjnym jałowym kompresem. W miejscach trudno dostępnych poleca się opatrunek hydrożelowy w sprayu.

Kiedy stosowane są opatrunki hydrożelowe?

Opatrunki hydrożelowe stosowane są głównie na oparzenia. Mogą jednak być aplikowane na rany odleżynowe i owrzodzenia. Dzięki swoim doskonałym właściwościom sorpcyjnym pochłaniają wszelkiego rodzaju wysięki z ran, jednocześnie zapewniając im odpowiednią wilgotność. Dzięki temu łagodzą ból oraz przyśpieszają ich gojenie. Sam opatrunek jest transparentny, pozwala więc na obserwowanie stanu oparzenia, bez konieczności usuwania go. Jest bezbolesny i łatwy w aplikacji. Może być stosowany na każdy rodzaj oparzenia – od 1 – 3 stopnia. Zarówno w przypadku oparzeń termicznych, chemicznych, jak i elektrycznych. Stanowi doskonałą alternatywę dla zimnej wody i warto zaaplikować go na ranę od razu po poparzeniu. Dzięki temu, że niejako „wyciąga” z niego wysoką temperaturę, działa szybko i skutecznie. Opatrunki hydrożelowe stosowane na odleżyny umożliwiają oczyszczanie ran i utrzymanie w nich optymalnego, wilgotnego środowiska, które sprzyja gojeniu się rany. Zazwyczaj zakłada się je na okres od 12 godzin do 72.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here