Dotacja z regionalnego programu operacyjnego

Dotacje z regionalnych programów operacyjnych (RPO) poszczególnych województw to istotne wsparcie dla rozwoju firm i przedsiębiorczości. Wiele RPO wymaga jednak obecnie od przedsiębiorców podpisania umowy lub innych dokumentów podpisem kwalifikowanym. Sprawdź, jak uzyskać taki podpis elektroniczny, ile to kosztuje i jak złożyć go na dokumencie.

Czym jest podpis kwalifikowany i dlaczego jest wymagany przez RPO?

Podpisy elektroniczne są dziś coraz częściej wykorzystywane w biznesie, a także w kontaktach z organami administracji państwowej i samorządowej. O ile jednak przy większości dokumentów spotykanych w obrocie gospodarczym wystarczy zwykły e-podpis, o tyle w przypadku pism urzędowych, które nie są składane przez profil zaufany platformy ePUAP, wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny.

Jest on oparty o kwalifikowany certyfikat, wydawany wyłącznie przez kwalifikowanych dostawców usług zaufania po weryfikacji tożsamości osoby, która składa wniosek o wydanie certyfikatu. Podpis kwalifikowany jest prawnie równoważny podpisowi odręcznemu i jest uznawany na terenie całej Unii Europejskiej.

Coraz częściej taki e-podpis jest również wymagany przy składaniu wniosków o dotacje dla przedsiębiorców z regionalnych programów operacyjnych (RPO), a zwłaszcza do podpisania umowy o dofinansowanie. Co ciekawe, wiele oddziałów regionalnych RPO i instytucji pośredniczących w przyznawaniu dotacji nie dopuszcza w tym wypadku korzystania z profilu zaufanego ePUAP. Głównymi powodami są ograniczona przepustowość systemu i brak możliwości przesyłania dużych plików.

Podpisane dokumenty należy wysłać przez system elektroniczny dedykowany danemu RPO, warto jednak zwrócić uwagę na wymagany format podpisu kwalifikowanego. Niekiedy dopuszczalne są dokumenty PDF z osadzonym podpisem elektronicznym w formacie PAdES. Jednak w innych przypadkach, nawet jeśli dokument ma być plikiem PDF, podpis elektroniczny musi być w formacie XAdES. Oznacza to, że e-podpis znajduje się w osobnym pliku, również załączanym do systemu RPO.

Podpis kwalifikowany – jak go uzyskać, ile to kosztuje i ile trwa?

Jeszcze do niedawna uzyskanie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego było czasochłonne i stosunkowo drogie. Obecnie jednak najlepsi dostawcy kwalifikowanych usług zaufania stosują wideoweryfikację i cały proces przebiega online, przez co jest to znacznie szybsze, tańsze i wygodniejsze.

Na przykład podpisanie umowy podpisem kwalifikowanym od Autenti jest możliwe nawet w 15 minut od rozpoczęcia procedury wideoweryfikacji. Potrzebujesz do niej jedynie komputera z dostępem do internetu, wyposażonego w kamerkę, głośnik i mikrofon oraz dokumentu tożsamości. Konsultant sprawdzi, czy zawarte w dokumencie dane są zgodne z tymi, które podałeś we wniosku o wydanie certyfikatu. Z kolei czas oczekiwania na wideoweryfikację zwykle nie przekracza kilku dni od momentu złożenia wniosku.

Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać podpis kwalifikowany, weź też pod uwagę, że do wyboru masz często kilka rozwiązań, które różnią się ceną i zakresem oferowanych możliwości. Przykładowo w Autenti najtańszy podpis kwalifikowany – dostępny już od 79 zł netto – jest oparty o certyfikat krótkoterminowy. Jest on ważny przez 30 dni i w tym czasie pozwala Ci podpisać do 10 dokumentów PDF (w formacie PAdES)

Certyfikaty wydawane na rok, dwa lub trzy lata są już droższe i kosztują od 199 zł netto, ale możesz nimi podpisać dowolną liczbę dokumentów. Ponadto możesz wybrać podpis kwalifikowany:

  • Autenti by InfoCert (umożliwia podpisywanie dokumentów PDF w formacie PAdES);
  • SimpySign, który sprawdzi się również wtedy, gdy wymagany jest plik podpisany w formacie XAdES.

Podpisanie umowy o dofinansowanie podpisem kwalifikowanym – jak to działa?

Jeśli dokumenty, które składasz, by ubiegać się o dotację z RPO, mogą być podpisane w formacie PAdES, zrobisz to szybko i wygodnie na platformie Autenti. Nie potrzebujesz do tego celu żadnego dodatkowego oprogramowania – wystarczy laptop, tablet lub smartfon z dostępem do internetu.

Korzystanie z platformy jest też bezpłatne, gdy wysyłasz do podpisu do 5 dokumentów miesięcznie. Dokument najpierw nadajesz do podpisu, a następnie:

  • otwierasz go klikając w link, który zostanie wysłany na Twój adres e-mail;
  • wybierasz certyfikat, którego chcesz użyć;
  • podajesz numer PIN certyfikatu i podpisujesz dokument.

Gdy podpiszesz dokument, możesz go z powrotem pobrać na swoje urządzenie, a później przesłać do systemu elektronicznego wojewódzkiego oddziału RPO lub instytucji pośredniczącej w przyznawaniu dotacji.

Jeżeli podpisanie umowy o dofinansowanie podpisem kwalifikowanym wymaga formatu XAdES, powinieneś pobrać na komputer oprogramowanie SimplySign. Aplikacja desktopowa SimplySign pozwoli Ci podpisać dokument, który następnie załączysz w systemie elektronicznym wraz z plikiem podpisu kwalifikowanego w formacie XAdES.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here