Formy opodatkowania

Wybór formy opodatkowania to jedno z największych wyzwań, które stoją przed początkującym przedsiębiorcą. Formy opodatkowania to: zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy i karta podatkowa. Sprawdź, ile trzeba będzie oddać do urzędu skarbowego przy wybranej formie oraz która z nich najbardziej się opłaca!

Formy opodatkowania to sposoby, według których trzeba odprowadzać podatek do urzędu skarbowego. Przed wyborem formy opodatkowania warto sobie przekalkulować, która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla prowadzonej przez Ciebie działalności.

Warto pamiętać, że odprowadzanie podatku od działalności firmy jest obowiązkowe i unikanie tego jest przestępstwem podatkowym, ściganym przez urząd skarbowy.

Zmiana formy opodatkowania – kiedy można to zrobić?

„Jednym z pierwszym kroków, które powinieneś wykonać po rejestracji firmy jest wybór formy opodatkowania. Pole, które tego dotyczy, znajdziesz we wniosku o rejestrację firmy. Jeżeli nie wybierzesz żadnej formy, to domyślnie musisz płacić podatek na zasadach ogólnych. Jednak jeden sposób opodatkowania nie jest dany raz na zawsze i w określonych w Ustawie o PIT terminach możesz go zmienić” – podpowiadają eksperci z https://www.aasadlabiznesu.pl/

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zasady zmiany formy opodatkowania 2019. Jeśli:

  • chcesz zmienić na ryczałt lub podatek liniowy z zasad ogólnych, to możesz to zrobić do 20 lutego, o ile pierwszy przychód w danym roku podatkowym osiągasz w styczniu albo do 31 grudnia, gdy pierwszy przychód osiągnąłeś właśnie w tym miesiącu,
  • chcesz zmienić na kartę podatkową, to masz czas do 20 stycznia,
  • chcesz zmienić na inną formę opodatkowania z karty podatkowej, to także musisz zdążyć do 20 stycznia.

Jeśli podejmujesz taką decyzję, to masz obowiązek poinformować o niej urząd skarbowy i zaktualizować formularz CEIDG-1. Jeśli na początku roku podatkowego tego nie zrobisz, to w domyśle Twoja forma opodatkowania jest taka sama, jak w roku ubiegłym. Wyjątkiem jest zmiana na kartę podatkową, bo wtedy trzeba o tym poinformować naczelnika urzędu skarbowego, a nie wypełniać formularz CEIDG-1.

Podatek na zasadach ogólnych

Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest najczęściej wybierane przez przedsiębiorców. Istnieją dwa progi podatkowe:

  • pierwszy – 18% od kwoty rocznego dochodu wynoszącej 85 528 zł,
  • drugi – 32% od nadwyżki tej sumy.

Warto wiedzieć, że podatek na zasadach ogólnych nie musi być płacony, jeżeli Twoje roczne dochody nie przekroczą 8 000 zł. Jest to kwota wolna od podatku, od której nic nie trzeba oddawać państwu.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych będzie dobrym wyborem dla przedsiębiorców, którzy mają dochody, mieszczące się w pierwszym progu podatkowym. Od przychodów można bowiem odjąć koszty uzyskania przychodów (np. najem biura, leasing samochodu, odsetki od kredytu firmowego). Przy tej formie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz korzystać z ulg podatkowych (np. na dziecko).

Jeśli wybierzesz tę formę opodatkowania, to musisz prowadzić księgę przychodów i rozchodów, a pod koniec roku podatkowego sporządzić spis z natury, gdzie uwzględnisz kupione materiały czy towary. Najlepiej więc w tym celu skorzystać z usług biura rachunkowego, który zadba o prawidłowość rozliczeń.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Oprócz podatku na zasadach ogólnych wyróżniamy jeszcze trzy podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej:

  • karta podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt.

Karta podatkowa to najprostsza forma opodatkowania. W tym przypadku wysokość podatku nie zależy od wysokości dochodu, ale od rodzaju działalności, miejsca, w którym jest prowadzona czy liczby pracowników. Stawkę karty podatkowej co roku ogłasza Minister Finansów.

Kto może korzystać z karty podatkowej? Są to osoby, które prowadzą czynności uwzględnione w art. 23 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jeśli więc interesuje Cię ta forma opodatkowania, to zapoznaj się z tym aktem prawnym, aby sprawdzić, czy możesz z niej skorzystać. Jeśli tak, to musisz złożyć wniosek do urzędu skarbowego, gdzie naczelnik wyda decyzję, czy możesz rozliczać się w formie karty.

Zaletą tego sposobu odprowadzania podatku jest to, że jego suma nie zależy od dochodów czy przychodów. Jednak w takim przypadku nie można również odliczać kosztów.

Podatek liniowy to jedna stawka podatkowa, która wynosi 19% dochodu. Nie jest więc ona uzależniona od dochodu – nie ma progów, więc wszyscy ci, którzy ją wybrali płacą 19%. Jednak takich podatników nie obowiązuje kwota wolna od podatku, nie mogą odliczyć ulg ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Mogą za to od przychodu odejmować koszty. Zaletą podatku liniowego jest również łatwość rozliczeń i fakt, że dochody opodatkowane skalą podatkową nie sumują się z tymi liniowymi. Można więc pracować na umowie o pracę i odprowadzać podatek na zasadach ogólnych, a do tego prowadzić działalność opodatkowaną liniowo, bez ryzyka wpadnięcia w drugi próg.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to stała stawka, uzależniona od przychodu. Jej wysokość to od 2% do 20% i jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności. Wszystkie zasady są zapisane w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ze względu na to, że opodatkowujemy przychody, nie możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku, ulg podatkowych oraz odliczać kosztów. Rozliczenie jest proste, a zaliczki na podatek można odprowadzać miesięcznie lub kwartalnie.

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania to formularz CEIDG-1, w którym wskazujesz, który sposób odprowadzania podatku wybierasz. Wspomniany formularz wypełniasz wpisując nazwę, adres i NIP swojej firmy, adresujesz go do danego urzędu skarbowego i wskazujesz, że w danym roku podatkowym wybierasz opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałtem, kartą podatkową lub podatkiem liniowym.

Oświadczenie podpisujesz i dostarczasz do urzędu gminy. Można to zrobić przez internet (na portalu CEIDG), listownie lub osobiście.

Uproszczone formy opodatkowania

Jeśli zależy Ci, aby wybrać prostą do wyliczenia formę opodatkowania, to najlepiej postawić na kartę podatkową (jeżeli oczywiście możesz) albo na ryczałt. Dzięki temu nie musisz przejmować się kwotą wolną (zmniejszającą) podatek ani momentem, kiedy ewentualnie przekroczysz drugi próg podatkowy.

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Więcej przydatnych porad biznesowych znajdziesz na stronie pożyczkodawcy Aasa dla Biznesu.