Franczyza

Jak działa franczyza – krótka historia oraz wstęp dla nowych franczyzobiorców. Jak prowadzić w Polsce biznes w tym systemie? Ile można zarobić? Wszystkiego dowiedzą się państwo z naszego poradnika.

Franczyza – średniowieczny system biznesu popularny i skuteczny jak nigdy

Franczyza jest stylem prowadzenia biznesu, który towarzyszy nam od wielu lat. Od wieków jest sposobem na zarabianie pieniędzy, który przynosi wiele korzyści finansowych i zapewnia markom ekspansję na wielu rynkach jednocześnie. Jednak jej rozwój przebiegał głównie w latach 1970–1990, kiedy zimna wojna miała się ku końcowi. Konflikt, który zamroził na lata ekspansję wielu firm, doczekał się końca. By móc rozwijać się globalnie, marki zaczęły korzystać ze swoich sprawdzonych mechanizmów działania, by zmieniać gospodarki i życie innych krajów. Nastała epoka powszechnego globalizmu – trendu, dzięki któremu dziś możemy korzystać ze sprzętów powstałych w fabrykach w Chinach, przechowywać żywność w koreańskich lodówkach, pisać dokumenty na amerykańskich klawiaturach – wszystko naraz! Franczyza ma w tym swój udział. Jej rozwój dotyczy jednak przede wszystkim sektora żywieniowego – sklepów typu convenience, restauracji, fast foodów, a nawet kawiarni i cukierni. Jednak jak jest z jej sytuacją w Polsce?

W Polsce również mamy sieć franczyzową, która odnosi nie lada sukcesy

Co się kryje za sklepami Żabka? Franczyza, która zdominowała polski sektor convenience store. Aż 6 000 lokali otwartych do tej pory, ogromna ilość zatrudnionych osób, obecność w wielu miastach w Polsce. Sieć rozwija się bardzo dynamicznie. W tym momencie pomimo kryzysu nie zatrzymuje się nawet na krok. Sieć sklepów Żabka poszukuje kolejnych franczyzobiorców, którzy będą budować renomę marki w różnych miastach Polski.

Opinie – franczyza Żabka z nową ofertą dla ajentów

By zostać ajentem sieci Żabka, trzeba wykazywać się przedsiębiorczością, ambicją, kreatywnością, chęcią rozwoju. Taki szereg cech sprawia, że targetem jest bardzo wąska grupa osób. Naprawdę niewielu ludzi obdarzonych jest niezwykłymi umiejętnościami przewodzenia innymi ludźmi i dodatkowo chcą ten dar wykorzystywać, by budować biznes. Profil kandydata na ajenta sklepu Żabka to rzadka kombinacja cech – dlatego zasługuje na odpowiednie wynagrodzenie. Jak to wygląda w rzeczywistości w przypadku sklepów Żabka? Franczyza oferuje wynagrodzenie na poziomie gwarantowanego (minimalnego) przychodu 16 000 złotych netto. Oczywiście jest to stawka miesięczna. Zostając ajentem Żabki w ciągu najbliższych miesięcy, mamy szansę na tak znakomite warunki finansowe zatrudnienia. Czy się to opłaca?

Opinie – franczyza Żabka – czy się opłaca?

16 000 złotych netto to sporo. Czy faktycznie w parze z tak dużym wynagrodzeniem idą jakieś inne korzyści? No i jaki jest koszt rozruchowy – w końcu budowa nowej placówki kosztuje krocie. Wystarczy przejść się do jakiegokolwiek lokalu Żabka. Franczyza to branża, w której zarobek uzależniony jest od wielu czynników – obrotów, wydatków, zmiennych kosztów – nigdy do końca nie wiadomo, z czym możemy się spotkać. Dlatego też fakt występowania dochodu gwarantowanego jest czymś bardzo zachęcającym. Musimy jednak uwzględnić parę kwestii – 5 000 złotych kosztu rozruchowego – konieczność utrzymania jakości obsługi narzuconej przez sieć – otwieranie lokalu w konkretne dni, by zaoferować lokalnej ludności dostęp do produktów nawet pomimo weekendu lub święta. Jeśli jednak jesteśmy gotowi spełniać te wymagania, droga do kariery stoi otworem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here