Gdańsk: likwidacja kasy fiskalnej

Posiadanie kasy fiskalnej to obowiązek wielu przedsiębiorców. Sam zakup to jednak nie wszystko. Pewne formalności dotyczą również likwidacji kasy fiskalnej. Gdańsk gwarantuje szeroki dostęp do fachowców. Upewnij się jednak, że wiesz, jak to zrobić krok po kroku.

Kto może zlikwidować kasę fiskalną?

Kasy fiskalne muszą być wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. Jednocześnie to wyjątkowy typ urządzeń, który podlega fiskalizacji. W związku z tym, jeżeli chcesz przestać ich używać, np. w przypadku zamknięcia działalności, zapełnienia pamięci fiskalnej urządzeń starszego typu lub skorzystania z możliwości uzyskania zwolnienia z kasy fiskalnej, musisz stosować się do ściśle określonych procedur.

Sam wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej to nie wszystko. Musi poprzedzić go skrupulatne przygotowanie samego urządzenia, które będzie wymagało także działania ze strony serwisanta obsługującego kasy fiskalne i terminale.

Kto obsługuje kasy fiskalne? Gdańsk i trójmiasto

Istotną rolę w procesie likwidacji kasy fiskalnej odgrywa wyspecjalizowany serwis. Gdzie zrobić przegląd kasy fiskalnej i dokonać jej odczytu? Bardzo często jest to ta sama firma, która zajmuje się sprzedażą urządzeń. Jeżeli poszukujesz doświadczonych ekspertów specjalizujących się w sprzedaży i serwisie kasy fiskalnej w Gdańsku, zainteresuj się współpracą z firmą Kotrak: https://sklep.kotrak.com/kontakt-gdansk,31.

Co trzeba zrobić, aby zlikwidować kasę?

Aby zakończyć korzystanie z kasy, najpierw trzeba będzie wygenerować raport dobowy, a następnie raport miesięczny jeśli korzystasz z kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. W następnym kroku należy zmienić tryb jej pracy na „do odczytu”.

Kolejnym krokiem jest natomiast odczyt kasy fiskalnej, który opiera się na wystawieniu raportu fiskalnego rozliczeniowego. Specjalista przygotuje także protokół z odczytu pamięci kasy fiskalnej.  Protokoły oraz wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej powinny zostać w ciągu 5 dni złożone do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Co ważne: wniosek musi być złożony w tym samym urzędzie skarbowym, w którym urządzenie było rejestrowane. Musi zawierać przede wszystkim numer unikatowy, fabryczny i ewidencyjny kasy, datę jej fiskalizacji, miejsce instalacji, powód wyrejestrowania oraz dane podatnika.

Kogo dotyczy obowiązek kasy fiskalnej online?

Jedna z najnowszych regulacji dotyczących kas fiskalnych to obowiązek przejścia na urządzenia łączące się z Internetem. Dzięki temu samodzielnie przekazują dane do Centralnego Repozytorium Kas, co znacznie przyspiesza wymianę informacji oraz gwarantuje zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do korzystania z kas online od 1 stycznia 2023 roku. Już teraz ten obowiązek dotyczy jednak niektórych rodzajów działalności, w tym między innymi mechaników samochodowych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, zakładów gastronomicznych czy obiektów specjalizujących się w świadczeniu usług medycznych.

Tanie kasy fiskalne online są dostępne już za niecały tysiąc złotych. Co ważne: ustawodawca przewiduje również możliwość uzyskania specjalnej ulgi, która pozwala na odniesienie dodatkowych oszczędności w przypadku zakupu kasy fiskalnej online. Mogą z nich skorzystać zarówno przedsiębiorcy, którzy zmieniają urządzenie obowiązkowo, jak i ci, którzy robią to dobrowolnie przed wskazanym czasem. Ulgą można przy tym objąć zakup kilku modeli, jednak warunkiem jest rozpoczęcie korzystania z nich w ciągu 6 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here