Ginekologia

Jak wiadomo, ginekolog to lekarz, który zajmuje się zarówno badaniem, jak i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych. Pomimo tego, że pierwsza wizyta u ginekologa jest dość krępująca, to jednak bardzo istotne jest, aby nie zaniedbywać własnego zdrowia i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości wybrać się do specjalistów. Czym dokładnie zajmuje się ginekologia?

Ginekologia- czym się zajmuje?

Ginekologia to pewny dział medycyny, który to zajmuje się profilaktyką, a także leczeniem wszelkich schorzeń żeńskiego układu płciowego. Co ważne, nie skupia się ona jedynie na narządach rodnych. Specjaliści zwracają również uwagę na wszelkie zaburzenia, które związane są z piersiami. W konsekwencji możliwe jest wykrycie takich problemów jak, chociażby choroby nowotworowe sutka czy torbiele.

Warto również wspomnieć o tym, że tego typu dziedzina w sposób szczególny powiązana jest z położnictwem. Regularnie dochodzi do sytuacji, w których lekarze mają dodatkowe specjalizacje, takie jak chociażby ginekolog położnik, dzięki czemu możliwa jest kompleksowa troska o zdrowie płci pięknej.

Podstawowe badania wykonywane przez ginekologa

Zdecydowanie najczęstszym badaniem jest to wykonywane na specjalnym fotelu ginekologicznym, który dla wielu jest powodem do niepokoju. Decydując się jednak na profesjonalne usługi, nie powinniśmy się tego obawiać. Tego typu badanie wykonywane jest przy pomocy wziernika- to właśnie dzięki niemu możliwe jest uwidocznienie tarczy i szyjki macicy. Wyróżnić jednak można wiele innych badań, które wykonywane są przez ginekologa.

Może to być, chociażby USG dopochwowe czy też badanie dwuręczne. To pierwsze może określić stan narządów rodnych, natomiast badanie dwuręczne umożliwia sprawdzenie ruchomości i rozmiaru macicy. Warto wspomnieć o kolposkopii, a także o badaniach piersi, które są w stanie wykryć wczesnego raka. Jeśli zajdzie taka konieczność, możliwe jest zlecenie dodatkowych badań, na podstawie których możemy zdiagnozować inne choroby i nieprawidłowości.

Kiedy wybrać się ginekologa?

Pamiętajmy, że do ginekologa możemy wybrać się w ramach NFZ, dzięki czemu nie musimy pokrywać kosztów związanych z wizytą prywatną. Co ważne- nie musimy posiadać specjalnego skierowania. Tego lekarza warto odwiedzić kilka dni po miesiączce, a także w trakcie trwania ciąży. Jakie są podstawowe wskazania do wizyty u specjalisty?

Przede wszystkim swędzenie lub pieczenie pochwy, lub sromu, nieregularne miesiączkowe, przewlekłe bóle w podbrzuszu, bóle menstruacyjne, problemy z zajściem w ciąże czy też plamienie pomiędzy miesiączkami. W każdym z wcześniej wymienionych objaw ginekolog jest w stanie udzielić profesjonalnej pomocy, dzięki czemu raz na zawsze pozbędziemy się problemu.

Dziękujemy dr Piotrowi Mielcarkowi, ginekologowi z Gdańska (DoktorGinekolog.pl) za wsparcie merytoryczne podczas tworzenia treści artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here