Dywany tureckie

Niewątpliwie dywany od dawien dawna stanowią ozdobę naszych pomieszczeń mieszkalnych. W czasach starożytnych były nie tylko ozdobą podłogi, ale również ścian. Dziś idealnie prezentują się w eleganckich salonach, a także w dziecięcych pokojach. Mało, kto wie, że sztuka wyszywania dywanów, także tych tureckich rozwinęła się prawie cztery tysiące lat temu – dokładnie w Środkowej Azji. Wówczas dywany tworzyli koczownicy, dla których dywany stanowiły ochronę przed chłodem. Do wytwarzania dywanów używano włosie owiec i kóz.

Turcja, miejsce gdzie powstawały jedne z pierwszych dywanów

Historia dywanów tureckich jest ściśle związana z koczowniczymi ludami, którzy przebywali na tamtych terenach. Wówczas dla tego koczowniczego ludu dywany stanowiły jeden z najważniejszych elementów wyposażenia namiotu. Służyły im nie tylko, jako ochrona przed zimnem, ale również do celów modlitewnych, jako poduszki i oczywiście elementy dekoracyjne. Dywany tureckie wykonywały kobiety, zwłaszcza młode dziewczyny, które miały drobne dłonie. Tak wykonane dywany były przekazywane, jako posag i jednocześnie były pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Kolory dywanów tureckich były uzależnione od naturalnych barwników, które kobiety pozyskiwały z kwiatów, owoców, a nawet minerałów. Dopiero w XIX wieku nastąpił przełom w pozyskiwaniu barwników, bo wówczas pojawiły się pierwsze barwniki syntetyczne. Także dzięki barwieniu chemicznemu można dziś spotkać tak wiele niespotykanych kolorów dywanów tureckich. Trzeba również zaznaczyć, że dla tamtych osób, żyjących kilkaset lat temu dywany miały bardzo ważną symbolikę. Dywany tureckie, które miały motyw węża, skorpiona czy też oczu odpędzały choroby, a ziarna zbóż oznaczały płodność upraw.

Co jeszcze warto wiedzieć o tych dywanach?

Dywany tureckie nazywane są również dywanami anatolijskimi. Pierwsze z nich powstały około XIII wieku w mieście Konya. Niemniej jednak dywany, które powstawały w XVI i XVII wieku są porównywalne z dywanami perskimi. Jednak cechuje je przede wszystkim grubość, zawartość wełny, bawełny lub jedwabiu. Ponadto każdy turecki dywan jest wiązany węzłem tureckim, który przez tamtejszą ludność nazywany jest Giordi lub turkbaff. Nigdy na dywanie tureckim nie zostanie przedstawiony człowiek i zwierzę, bo tego surowo zabrania Koran.

Dziś tak jak wspomnieliśmy wyżej dywany pełnią głównie rolę dekoracyjną. Na polskim rynku dostępnych jest kilkaset modeli w różnych rozmiarach i kształtach. Z tego względu można mieć pewność, że zadowolą nawet najbardziej wymagające gusta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here