Jak naprawić zamek błyskawiczny?

Dostępne w ubraniach, wyrobach galanteryjnych, walizkach, kosmetyczkach, a nawet akcesoriach i dodatkach do garderoby – standardowe zamki błyskawiczne inaczej określane potocznym mianem „suwak” czy też „ekler” pojawiły się wieku temu i nadal stanowią uniwersalny, nieodłączny element szycia.

Jak naprawić zamek błyskawiczny?

Praktyczność i wygoda

Dzięki tym zapięciom można łączyć kawałki dowolnych tkanin czy nawet twardszych tworzyw, typu skóra. Są one świetną alternatywą dla klasycznych guzików. Wybierając czy to śpiwory, czy też elementy ubrania bądź plecaki i torby mające wszyty zamek błyskawiczny, stawiamy na praktyczność i szybkość. Nie trzeba bawić się z mało wygodnym zapinaniem rzędu guzików, nie ma także kłopotu, co w sytuacji, kiedy na przykład jesteśmy na eleganckiej imprezie, ważnym wydarzeniu, uroczystości i niespodziewanie oderwie się od naszej sukienki, spódnicy czy bluzki jeden z guzików. Zamiast chodzić na wszelki wypadek z igłą, nitką i zapasowym guzikiem w kieszeni, dobrze jest postawić na wyroby z efektywnym zamkiem błyskawicznym. Idealnie sprawdzają się one także w odzieży wierzchniej, kiedy to w zimie, przy niskich temperaturach nie jest zbyt przyjemnie stać w śnieżycę czy mróz i zapinać skrzętnie guzik po guziku, do tego forsując zmarznięte dłonie.

Uniwersalizm w drobnej postaci

Zamek błyskawiczny został najpierw wykorzystany do tworzenia rozporków. Te dwa metalowe czy plastikowe rzędy charakterystycznych ząbków uznano za wyjątkową wygodę, zatem nie dziwić powinien fakt, że tak banalne w swej konstrukcji, ale jednak niesamowicie pożyteczne i przydatne suwaki zrobiły w świecie mody i szycia ogólnie prawdziwą furorę. Jako ciekawostka możemy zdradzić, że wiele zamków błyskawicznych konstruowanych jest także ze szlachetnego drewna, ale są to idealne rozwiązania stosowane głównie na potrzeby odzieży artystycznej.

Pierwsze suwaki

Historia zamka błyskawicznego sięga połowy XIX stulecia, kiedy to wpadł na jego przygotowanie Elias Howe. Miało to miejsce dokładnie w 1851 roku. Wówczas jednak standardowe, znane nam dziś doskonale suwaki, bez których chyba nikt nie wyobraża sobie ubrań, nie przetrwały. Z czasem powróciły do łask, a nastąpiło to w latach 90-tych XIX wieku, za sprawą Whitcomba Judsona. Wtedy to wykorzystano je do zapinania butów. Dzisiejsze postaci suwaków natomiast są doskonale znane od 1913 roku. Ich propagatorem stał się szwedzki inżynier Gideon Sunback, który opatentował swój pomysłowy wynalazek w 1917 roku. Za jego inicjatywą suwaki służyły do kombinezonów lotniczych.

Naprawa zamków

Zamki błyskawiczne są praktyczne, komfortowe, ale wszystko to do czasu, póki nie zostaną uszkodzone, bo jeżeli ulegną zniszczeniu nie ma zmiłuj – nie ruszymy ani jednym ani drugim rzędem ząbków. Są jednak pewne sposoby pozwalające na to, żeby naprawić zamek. W tym celu niezbędne jest posilenie się kombinerkami. Z ich pomocą usuwamy metalową końcówkę zabezpieczającą nasz suwak. Igłą i nitką zszywamy końcówkę zamka, dokładnie ten punkt w jakim najpierw usuwaliśmy metalową blokadę. W ten sposób zastępujemy zepsutą blokadę naszym zszyciem. Obszyjmy kilka razy ten punkt na suwaku, aby mieć pewność, że szew nie puści. Na dole zamka zróbmy malutki supełek i spróbujmy zasunąć suwak do końca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here