Jak powinna wyglądać e-deklaracja? 4 kroki do e-PIT

Wiele osób wciąż nie jest przekonanych do bezpieczeństwa oraz zalet skorzystania z e-PITów. Do najważniejszych pojawiających się wątpliwości, zaliczyć można strach o bezpieczeństwo operacji oraz brak wiary, że systemy elektroniczne skutecznie zapewnią wypełnienie zobowiązań podatkowych. Jak więc zaplanować pracę nad kolejnym PIT, aby skorzystać z wersji elektronicznej i być bezpiecznym?

1.      Ustal potrzeby

Każdy podatnik ma inne potrzeby i posiada inne doświadczenie oraz wiedzę w zakresie finansów, księgowości, rachunków, podatków itp. Do najważniejszych zalet deklaracji e-PIT należą wygoda przygotowania oraz możliwość bezpłatnej wysyłki formularza za pomocą Internetu. Praca może odbywać się z każdego miejsca na świecie, a złożenie deklaracji e-PIT możliwe jest żadnych bez ograniczeń czasowych (np. pracy urzędów), ponieważ bramki internetowe działają 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Aby wykorzystać nowoczesne technologie, warto zastanowić się jednak nad naszymi potrzebami. Na czym podatnikowi najbardziej zależy? Dlaczego zastanawia się nad skorzystaniem z e-PIT? Potrzebuje rozbudowanego, czy może prostego rozwiązania? Czy potrzebuje pomocy? W zależności od odpowiedzi na te pytania można wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla siebie.

2.      Wybierz dobrą aplikację

Na rynku dostępnych jest wiele programów, które pozwolą Ci wypełnić Twój e-PIT. Podatnik może czuć się zagubiony i nie wiedzieć, który wybrać. Po pierwsze warto zauważyć, że rozwiązania są tak naprawdę tylko dwa. Pierwsze, to skorzystanie z aplikacji państwowych proponowanych przez Ministerstwo Finansów. Drugie zaś, to możliwość wypełnienia PIT przy pomocy programów komercyjnych. Które z nich wybrać? Obie opcje mogą być dostępne bezpłatnie. Obie można pobrać najczęściej za pomocą Internetu na swój komputer. Część programów komercyjnych jest również dostępna na płytach CD. Warto zauważyć, że największą różnicą jest cel ich przygotowywania. Ministerstwo zapewnia aplikację, która ma być dostępna i możliwa do wykorzystania przez wszystkich podatników – będzie to więc z założenia program dość krótki, nie rozbudowany i mający małe wymagania techniczne. Tak aby każdy podatnik, mógł z niego skorzystać. Programy komercyjne mogą już posiadać różne opcje, warianty, sposoby dopasowania się do klienta. Oznacza to, że mogą potencjalnie lepiej dostosować się do potrzeb podatnika. Dodatkowo pojawia się jednak kwestia bezpieczeństwa korzystania z nich, o której niżej.

3.      Bądź bezpieczny

Jednym z bardzo ważnych aspektów korzystania z aplikacji do wypełnienia e-PIT, jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa naszych poufnych danych osobowych oraz informacji finansowych. Dlatego warto pamiętać, żeby korzystać tylko z aplikacji dostarczanych przez renomowanych i znanych dostawców. W Internecie można sprawdzić dane firm, opinie innych użytkowników, rekomendacje, itp..

4.      Zapewnij sobie zgodność prawem

Wypełnienie e-PIT jest obowiązkiem prawnym podatnika. Odpowiada on za dane i informacje przekazywane do organów podatkowych. przypadku każdorazowo wiec, należy podejść do pracy odpowiedzialnie i sumiennie. Po pierwsze, wybierając odpowiedni, aktualny program, który zapewni pracę na bieżącym formularzu. Po drugie, po prawidłowym przesłaniu dokumentów do organu podatnik otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru – jest to dowód na spełnienie obowiązku deklaracyjnego. Warto zapisać go lub nawet wydrukować i dołączyć do swojej kopii dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here