skóra

Barwa skóry zależy od dwóch czynników: jej naturalnego zabarwienia, a także ewentualnych pigmentów, naniesionych na nią później. Jeśli jednak uważasz, że twoje skórzane rzeczy nie mają odpowiedniego koloru, możesz zawsze samodzielnie go nieco poprawić. Podpowiadamy, w jaki sposób.

Kiedy można farbować skórę samodzielnie?

Ogólna zasada, dotycząca takich barwników mówi, że farbować należy jaśniejsze skóry na ciemniejsze kolory. Ważne jest także, aby skóra miała przynajmniej minimalną porowatość, co zapewni penetrację barwnika w głąb jej struktury. Dzięki temu zostanie on dobrze i trwale związany.

Jeśli chodzi o przedmioty, które mogą być farbowane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to dodatki, buty, czy nawet ubrania. Farba może być nakładana zarówno na skóry gładkie, jak też zamszowe i nubuk.

Przygotowania wstępne

Farbowany przedmiot warto czymś wypchać. Można użyć do tego gazet zwiniętych w kulki lub w przypadku butów odpowiednich prawideł. Warto zrobić to na samym wstępie, aby dokładnie oczyścić, a potem pomalować skórę.

Na początek: odpowiednie oczyszczenie

Skórę przed farbowaniem należy dokładnie oczyścić i odtłuścić, aby farba miała możliwość wniknąć w jej pory i pokryć jej warstwę w równomierny sposób. Odtłuszczania należy dokonać za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego środka. W przypadku niewielu warstw wosku wystarczy łagodniejszy preparat. Jednakże, jeśli chcemy dokładnie usunąć wszystko, co zostało naniesione na skórę w ciągu na przykład przez kilka lat użytkowania, należy użyć środków o wzmocnionym działaniu, takich jak Decapant Saphir.

Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu skóry, należy pozostawić przedmiot do samoczynnego wyschnięcia. Warto także pamiętać, iż nubuk i zamsz wystarczy oczyścić szczoteczką, nie wymagają one odtłuszczania.

Proces malowania

Niektóre elementy, które nie mają zostać pomalowane, warto zabezpieczyć za pomocą taśmy klejącej. Następnie można przystąpić do malowania, nanosząc farbę cienką warstwą na całą powierzchnię. W miejscach trudnodostępnych, takich jak szwy, lepiej użyć małego pędzelka, aby proces był jak najdokładniejszy.

Farby do skór należy nakładać kolejnymi, równymi warstwami jedna po drugiej, bez okresu czekania. Dopiero po uzyskaniu równego, pożądanego koloru należy pozostawić przedmiot do samoczynnego wyschnięcia na powietrzu. Dzięki temu farba będzie miała czas na spenetrowanie powierzchni, utrwalenie się i wyschnięcie.

Wykończenie

Po wyschnięciu należy odpowiednio wykończyć powierzchnię. Jest to uzależnione od tego, z jaką skórą mamy do czynienia. W przypadku zamszu lub nubuku wystarczy wyszczotkowanie, które podniesie drobne włoski. Skóry gładkie należy wykończyć odpowiednim balsamem lub kremem, który nada im połysku, miękkości, nawilży i natłuści. W efekcie będą się nie tylko pięknie prezentować, ale również zostaną zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here