Jak sobie radzić z zaparciami

Zaparcia są wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, z którą zmaga się bardzo wiele osób w różnym wieku. Ich pojawienie się zazwyczaj skutkuje dużym dyskomfortem. Jak sobie radzić z zaparciami?

Towarzyszące zaparciom silne bóle brzucha, uczucie ciężkości i wzdęcia mogą mocno utrudniać podejmowanie codziennych aktywności. Długotrwałe i nawracające zaparcia mogą przyczyniać się do rozwoju poważniejszych schorzeń i chorób układu pokarmowego. Dlatego warto z nimi walczyć. W jaki sposób? Przekonajmy się.

Zadbaj o swoją dietę

Najczęstszą przyczyną zaparć jest niezdrowa dieta. Niewłaściwy sposób odżywiania przyczynia się do spowolnienia tempa metabolizmu i może powodować nadmierne gromadzenie się i zaleganie treści pokarmowych w jelitach, zwłaszcza w końcowym odcinku jelita grubego. Skutkuje to trudnościami z wypróżnianiem, które mogą mieć charakter zarówno doraźny, jak i przewlekły.

Mowa tu przede wszystkim o spożywaniu nadmiernych ilości tłustych, ciężkostrawnych potraw i żywności wysokoprzetworzonej. Spożywanie takiego rodzaju potraw to prosta droga nie tylko do powstawania zaparć, ale też zaburzeń w obrębie funkcjonowania całego układu pokarmowego. To także czynnik zwiększający ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości oraz chorób od nich zależnych (m.in. cukrzycy).

Aby ograniczyć trudności z wypróżnianiem, a przy okazji zadbać o zdrowie, warto więc zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ciężkostrawne potrawy należy zastąpić lekkostrawnymi daniami przygotowywanymi bez dużej ilości tłuszczu, najlepiej rezygnując z ich smażenia na rzecz gotowania i pieczenia. Codzienny jadłospis warto uzupełnić o duże ilości warzyw i owoców, a także pełnowartościowe produkty zbożowe. Te składniki diety są bowiem doskonałym źródłem błonnika, który usprawnia metabolizm organizmu i poprawia perystaltykę jelit, zapobiegając w ten sposób zaleganiu mas kałowych w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.

Zdrową i zbilansowaną dietę warto uzupełnić aktywnością fizyczną, której zakres powinien być dostosowany do wieku oraz ogólnej kondycji organizmu. Ruch w bardzo pozytywny sposób wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i zachodzące w nim procesy, także procesy trawienne.

Xenna – korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań

W przypadku wystąpienia zaparć warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie. Zwalczyć zaparcia pomogą środki przeczyszczające, takie jak np. Xenna herbata.

Xenna to lek, który walczy z zaparciami w większości przypadków w sposób łagodny. Dostępna w formie ziołowego naparu Xenna herbata poprawia perystaltykę jelit, ułatwiając przesuwanie treści pokarmowych. Usuwa zalegające masy kałowe w jelicie grubym. Zawarte w produkcie składniki pochodzenia naturalnego sprawiają, że Xenna na zaparcia wypita wieczorem pobudza organizm już z samego rana. Xenna zaczyna działać po upływie ok. 8 – 10 godzin, ułatwiając wypróżnienie następnego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here