Nieliczni konsumenci mogą poszczycić się kwalifikacjami związanymi z branżą meblową. Reszta nabywców musi polegać na informacjach od sprzedawców lub niezależnych poradnikach. Dzisiejszy artykuł ma pełnić rolę poradnika, który objaśni zwykłym konsumentom, jak należy rozsądnie wybierać krzesła biurowe. Dowiecie się, na co uważać przy wyborze mebli do pracy oraz gdzie mogą leżeć ich słabe strony.

Dopasowanie do ciała

Krzesła biurowe powinny być kupowane dopiero po uwzględnieniu budowy ciała osób, które będą musiały na nich przebywać podczas pracy. Krytyczny dla odpowiedniej ergonomii jest dopasowany rozmiar oparcia. Im wyższa osoba tym dłuższe oparcie – to podstawowa zasada obowiązująca podczas zakupu krzesła biurowego. Wybór za krótkiego oparcia będzie fatalnym posunięciem, gdyż kręgosłup będzie zmuszony przyjmować obciążenia, które mogą prowadzić do usztywnień w okolicy szyi lub bólu na całej długości. Szerokość oparcia jest równie istotna. Barczysta osoba siedząca w zbyt wąskim krześle to skazywanie się na problemy zdrowotne oraz niski poziom wygody. Uciśnięte barki mogą prowadzić do zwyrodnień w stawach oraz niebezpiecznego naprężenia mięśni. Rozmiar siedziska również musi zostać zbadany przed zakupem. Zbyt krótka powierzchnia będzie sprawiała, że krzesło biurowe natychmiastowo stanie się zmorą dla nóg. Siedzisko musi sięgać prawie do kolan, lecz nie może ograniczać ich mobilności. Dobrze, jeśli bo bokach jego powierzchnia jest lekko podniesiona, co ułatwia usytuowanie się w optymalnej pozycji na samym środku.      

Stanowisko pracy

Mebel musi być dopasowany do specyfiki stanowiska pracy, które ma uzupełniać. Jeśli pracownik jest mocno uzależniony od funkcji komputera, wtedy krzesło biurowe musi zaoferować mu podłokietniki. Ułatwiają one pracę z komputerem i ograniczają zmęczenie ramion. Nie są one konieczne, gdy chodzi o krzesła biurowe dla sprzedawców, którzy notorycznie muszą wstawać, aby porozmawiać z kolejnymi klientami. Z kolei pracownicy przemieszczający się często po biurze o niedużej powierzchni, życzą sobie krzeseł z kółkami. Jeśli nie odsuwacie mebla zbyt daleko od biurka, wtedy kółka nie są niezbędne dla pełnej satysfakcji.    

Niestety przedsiębiorcy często dokonują zakupów kompletnie bez brania pod uwagę zróżnicowanej specyfikacji danych stanowisk pracy oraz osób tworzących środowisko firmy. Strategia skazana na porażkę, gdyż identyczne krzesła biurowe na pewno nie będą pasowały jednakowo do wszystkich użytkowników. Zaleca się, aby zakup krzeseł był konsultowany z pracownikami, aby dla każdego zamówić optymalny mebel.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here