Jeśli uważasz, że założenie firmy w Twoim rodzinnym kraju jest trudne, pomnóż to kilkakrotnie, by mieć jako-takie pojęcie o tym, jak trudne jest zakładanie firmy za granicą. Oczywiście, tylko dlatego, że coś jest trudne, nie oznacza, że nie powinieneś tego robić – po prostu musisz być w pełni świadomy wyzwań, przed którymi staniesz.

Zanim wyruszysz do obcego kraju i zaczniesz wypełniać dokumenty biznesowe, pamiętaj o następujących wskazówkach:

1. Analiza praktyk biznesowych

Praktyki biznesowe, prawo handlowe, bankowość i podatki różnią się w zależności od kraju. I tak na przykład rejestracja firmy w jednym kraju może zająć jeden dzień, podczas gdy w innych krajach będzie to trwało tygodniami. Zanim wykonasz pierwszy krok, przestudiuj uważnie przepisy i wymagania dla kraju, który cię interesuje, i sprawdź, ile będzie cię to kosztować pieniędzy, czasu i wysiłku.

2. Poznaj różnice kulturowe

Założenie klubu Fitness może okazać się świetnym biznesem w Polsce, ale jest mało prawdopodobne, aby podobnie stało się w niektórych krajach Bliskiego Wschodu. Musisz zrozumieć różnice kulturowe, które mogą wpłynąć na rentowność Twojej firmy. Zbadaj kulturę dotyczącą danego produktu lub usługi, którą będziesz sprzedawać, aby upewnić się, że istnieje na nie rynek i popyt. Różnice kulturowe są tylko jednym z problemów, które możesz na swojej drodze napotkać. Dodać do tego należy jeszcze barierę językową oraz złożone interakcje społeczne, przez które możesz napotkać trudności z dopasowaniem się do zagranicznej społeczności biznesowej. Zastanów się nad kilkoma wcześniejszymi krótkimi wyjazdami za granicę, aby uzyskać orientację i rozpocząć interakcję z lokalną społecznością.

3. Zatrudnij eksperta

Dobrym pomysłem jest zatrudnienie firmy, która profesjonalnie zajmie się rejestracją spółki i która ma duże doświadczenie i sukcesy w dziedzinie zakładania firmy za granicą. Znajdź polskiego doradcę, który zna rynek, na który chcesz wejść i który może pomóc ci również na miejscu – dzięki temu możesz być pewien, że  zrozumie on twoje potrzeby, a do tego posiada wiedzę dotyczącą interesującego cię kraju, która  okaże się niezbędna do poruszania się w obcym środowisku.

4. Daj sobie czas

Bez względu na to, jak bardzo jesteś podekscytowany wyjazdem za granicę i jak nie możesz się doczekać rozpoczęcia swojej działalności, pamiętaj, że wszystkie dobre rzeczy wymagają czasu. Nie spiesz się z tym procesem. Daj sobie czas na zbadanie terenu, znajdź zaufanych doradców i poznaj tajniki udanego procesu przeprowadzki za granicę. Pamiętaj, że w przypadku niektórych krajów musisz także ubiegać się o wizę: nie spodziewaj się, że wszystko stanie się w ciągu jednej doby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here