mięśnie kegla

Mięśnie Kegla

Mięśnie Kegla to bardzo ważne mięśnia odpowiadające za odpowiednią postawę naszej miednicy. Podtrzymują narządy jamy brzusznej. Jeśli są odpowiednio naprężone odbytnica, pęcherz i macica znajdują się w odpowiednim miejscu i co z tym związane prawidłowo działają. Siedzący tryb życia, brak ruchu czy wszelkie inne powody, które doprowadzą do osłabnięcia tych mięśni, skutkują chorobami i niewydolnościami dróg moczowych i rodnych.  A jest tego wiele i część z nich jest dla naszego organizmu nie do ominięcia.  Najlepszym przykładem jest menopauza, przez którą przechodzi praktycznie każda kobieta.  Niestety ciąża również należy do czynników osłabiających mięśnia kegla. Jednak jak można się domyśleć wszelkie ingerowanie w macicę może powodować problemy z siłą jej mięśni.  Dlatego musimy mieć na uwadze, że każdy zabieg ginekologiczny powinniśmy neutralizować regularnym treningiem wzmacniającym mięśnia kegla. Każdy duży wysiłek jest w stanie również to spowodować. Mowa to o regularnej ciężkiej fizycznie pracy oraz o niektórych dyscyplinach sportu jak podnoszenie ciężarów. Oczywiście jak na wiele innych schorzeń, negatywnie działa otyłość i niezdrowa dieta oraz mało ruchu.  Aby temu zapobiec nie potrzebne jest wcale duże zaangażowanie w ćwiczenia, a wystarczy prosty trening. Ważne jest tylko regularność i systematyka ćwiczeń. Nie zapominajmy jak ważne są  mięśnia kegla. Ich osłabnięcie powodują często nietrzymanie moczu, mocno wpływa na jakość życia seksualnego czy opadanie narządów. Ogólnie rzecz ujmując można by rzec, że napięcie mięśni kegla wpływa w istotnym stopniu na prawidłowe funkcjonowanie większości podstawowych funkcji życiowych dotyczących wydalania i prokreacji. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że proces słabnięcie mięśni kegla nie jest nieodwracalne. W każdym momencie naszego życia można podjąć się regularnych treningów tych partii mięśni i na nowo przywrócić im pełnię sprawności.

ćwiczenia mięśni kegla po co

Wykonywanie treningu

Jak zatem wykonywać ten ów prosty trening? Najpierw należy zastanowić się gdzie i jak można to robić. Odpowiedź jest prosta. Dosłownie wszędzie i prawie każdej pozycji. Nie problemem jest otoczenie, brak czasu czy specjalistycznych narzędzi. Jedynym problemem związanym z mięśniami kegla jest to, że większość kobiet ma problem z ich umiejscowieniem. W większości źródeł mówi się o dwóch sposobach na odpowiednie zlokalizowanie tych mięśni. Pierwsze należy wykonywać podczas oddawania moczu. W trakcie należy mocno ścisnąć i przerwać strumień. To jak bardzo i na jak długo uda nam się tego dokonać świadczy o tym w jakim stanie są nasze mięśnia kegla. Drugim sposobem jest umieszczenie dwóch palców w pochwie i mocno zaciśnięcie się wokół nich. W takim przypadku również łatwo osądzić moc naszych mięśni. Gdy po skorzystaniu z którejkolwiek z metod stwierdzimy iż nad naszymi mięśniami dna macicy należy popracować, czas zabrać się za ćwiczenia. Pierwszym krokiem do tego jest całkowite opróżnienie pęcherza.  Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiednio wygodnego położenia. Można robić to na siedząco, klęcząco, stojąco i tym podobne. Najważniejsze jest tylko to czy jest nam komfortowo. Kolejnym krokiem jest zaciśnięcie mocno mięśni pochwy i odbytu bez użycia mięśni brzucha i wstrzymanie tego na pięć do ośmiu sekund. Później rozluźniamy się i powtarzamy to pięć razy. Z czasem serie ćwiczeń powiększają się do dwudziestu pięciu razy i muszą być powtarzane trzy do pięciu razy dziennie. Do ćwiczenia mięśni kegla można skorzystać ze specjalistycznego oprzyrządowania jakimi są kulki gejszy czy stożki dopochwowe. Choć początkowo stworzono je z myślą oćwiczeniu tych mięśni, dziś służą głównie jako gadżety erotyczne. W większości modeli kulek znajduje się specjalny moduł do mikro drgań. Jest to na tyle wygodne i przyjemne, że nie musimy robić dosłownie nic tylko wprowadzić kulki do pochwy i włączyć urządzenie. Choć stosowanie urządzeń jest łatwiejsze i przyjemniejsze, to robienie tego często i regularnie wymaga konsultacji z lekarzem. Nieodmiennie najlepszy wpływ na to ma regularne uprawianie sportów takich jak fitness, joga czy taniec. Jeśli do tych aktywności sportowych dodamy regularne treningi mięśni to możemy być spokojne o stan swojej macicy. Co do diety to choć nie ma ona dużego wpływu bezpośrednio, to produktami wspomagającymi regenerację mięśni dna macicy są pestki dyni i picie wywaru z pokrzywy.

Kobiety w ciąży

Kobiety w ciąży są idealnym odbiorcą na te ćwiczenie, ponieważ dobra kondycja tych mięśni wspomaga proces utrzymania ciąży i porodu. Dzięki większej elastyczności mięśni kegla rzadziej dochodzi do incydentów takich jak pęknięcie krocza w trakcie porodu. Po urodzeniu natomiast pozwala kobiecie szybciej i sprawniej wrócić do pełni sił oraz zapewnia szybki powrót do czynności seksualnych. Będą c jednak w ciąży musimy pamiętać, że nie wolno korzystać z żadnych sprzętów, a ćwiczenia nie mogą przekroczyć dziesięciu powtórzeń w serii. Gdy w trakcie ćwiczeń będzie dochodzić do niepokojących zjawisk, należy niezwłocznie skonsultować to z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here