Jakie kupić żelazko?

0
2161

Dobre żelazko powinno znajdować się w każdym domu. Z łatwością wyprasuje nawet najbardziej uciążliwe tkaniny, a my zaoszczędzimy cenny czas. Jakie kupić żelazko? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rodzaje żelazek

Pierwsze żelazko elektryczne powstało w 1882 roku. W środku urządzenia znajdowała się spiralna grzałka i jedyną jego funkcją było wygładzanie pogniecionych tkanin. Od tego czasu wiele się zmieniło i na rynku dostępne są różne rodzaje żelazek: tradycyjne, parowe, systemowe. Czym się różnią?

Żelazko tradycyjne

Kiedyś bardzo popularnie, dzisiaj odchodzi w zapomnienie. Jednak możemy znaleźć klika tradycyjnych modeli o prostym, dość masywnym designie. Takie żelazka nie wytwarzają pary, stopę mają wykonana z aluminium, długo stygną, ale też długo się nagrzewają. Nie mają żadnych dodatkowych funkcji – poza regulatorem temperatury.

Żelazko parowe

Ten rodzaj zdecydowanie dominuje na rynku sprzętów domowych. Posiada zbiornik na wodę, dzięki czemu może wytwarzać parę ułatwiającą prasowanie. Możemy wybierać w niezliczonej ilości modeli – różnią się parametrami technicznymi, kolorami, wagą.

 Żelazko systemowe

Takie żelazko prasuje pod bardzo dużym ciśnieniem pary. Do żelazka dołączona jest stacja parowa, która jest połączona za pomocą specjalnego kabla. Zbiornik na wodę jest sporych rozmiarów – nawet 2,5 litra. Drugą zaletą jest bardzo duże uderzenie pary, dzięki czemu wystarczy wyprasować ubranie tylko z jednej strony, by było idealnie gładkie. Duży zbiornik ma też swoją wadę, ponieważ przechowywanie wymaga znacznie więcej miejsca niż w przypadku żelazka parowego.

Moc żelazka i temperatura

Im wyższa moc żelazka, tym szybciej będzie się ono nagrzewało. Do domowych zastosowań warto wybrać ten model, którego moc oscyluje w granicach 1 800 – 2 000 W. Dzięki temu zaoszczędzimy czas czekając, aż żelazko osiągnie pożądaną temperaturę. Moc to jeden parametr, a drugo to temperatura. Oczywiście w zależności od materiału, który chcemy wyprasować, musimy dobrać odpowiednią temperaturę, by nie uszkodzić tkaniny.

Rodzaj stopy

Bardzo ważny czynnik przy wyborze żelazka. Możemy wybrać model ze stopą ceramiczną, która jest wytrzymała, a jej powierzchnia gładka, dzięki czemu łatwo ją wyczyścić. Stopa stalowa jest równie gładka, jednak trudniej utrzymać ja w czystości. Najgładsza jest stopa emaliowana, ale jest podatna na uszkodzenia. Możemy również znaleźć modele ze stopą szafirową – gładką i bardzo wytrzymała. Popularne są również z teflonową stopą, jednak należy uważać na zarysowania.

Dodatkowe funkcje

Wybierając żelazko warto sprawdzić, jakie ma funkcje dodatkowe. Spryskiwacz to podstawa – znacznie ułatwi wyprasowanie trudnych zagnieceń. Przydatną funkcją jest samooczyszczanie. Para wodna wykorzystywana przy prasowaniu zatyka po dłuższym czasie otwory, dlatego warto wybrać model z opcją czyszczenia. Cenną funkcją jest opcja automatycznego wyłączania, gdy czujnik nie wykryje żadnego ruchu żelazkiem przez określony czas. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zostawiamy żelazko podłączone do prądy, wychodzimy z domu i stwarzamy realne zagrożenie.

Zakup żelazka

W zależności od wyboru rodzaju żelazka i jego funkcji, koszty zakupu mogą wynieść nawet ponad tysiąc złotych. To spora kwota, dlatego jeśli nie posiadamy wolnej gotówki, warto rozważyć pożyczki online, przeczytaj więcej – proficredit.pl. Takie pożyczki online często rozłożone są na miesięczne raty, dzięki czemu spory wydatek będzie mniej odczuwalny. Pamiętajmy jednak, że pożyczki online należy terminowo spłacać – przeanalizujmy dokładnie, czy nie będzie to dla nas problemem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here