pią 28 paź
16°C / 60.8°F

Jarmark Dominikański 2015

Wyślij znajomemu

Wyślij link znajomemu

Powiadom znajomegoo ciekawym artykule

http://www.gdansk4u.pl/jarmark-dominikanski
Błąd przetwarzania formularza
Wiadomość została poprawnie wysłana
Powiększ

JARMARK ŚW. DOMINIKA

Miejsce – Gdańsk, Główne Miasto

Data – 25.07-16.08.2015

Gdański Jarmark Dominikański jest największą i najpopularniejszą handlowo - usługową imprezą plenerową w Polsce.

700 lat tradycji, 7 mln turystów z całego świata, 1000 kramów – oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika w Gdańsku! Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie bez znaczenia jest fakt, że jarmark odbywa się w przepięknej scenerii gdańskiej starówki.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Na sierpniowe Jarmarki do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami. Pośród nich znajdowały się francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, cyna, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki               i rosyjskie futra. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Uroczyste rozpoczęcie handlowania i dobrej zabawy oznajmiały w samo południe gdańskie dzwony.

Dziś uroczyste otwarcie Jarmarku obwieszcza światu sto uderzeń w największy (10 metrów średnicy membrany) i najcięższy (ponad 3 tony) bęben świata.  To znak, że władzę nad miastem przejmują kupcy. Ulice zaludniają się barwnymi postaciami, pośród których prym wiedzie karmazynowy kogut – symbol Jarmarku św. Dominika. Imponująca liczba stoisk handlowych kusi różnorodnością. Swoje wyroby oferują  rzemieślnicy, artyści i antykwariusze. Jarmark to także bogactwo smaków - wypieków, serów, wędlin, wytwarzanych zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Mocnym punktem imprezy są koncerty z udziałem czołówki polskiej sceny muzycznej.

Jarmark św. Dominika co roku odwiedzają miliony gości. Niektórzy przyjeżdżają specjalne na to wydarzenie, by dać się ponieść przyjaznej, emocjonującej, radosnej atmosferze, zapewniającej niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia. Bo tu ciągle coś się dzieje! 

 

Wyślij znajomemu

Wyślij link znajomemu

Powiadom znajomegoo ciekawym artykule

http://www.gdansk4u.pl/jarmark-dominikanski
Błąd przetwarzania formularza
Wiadomość została poprawnie wysłana
Powiększ
comments powered by Disqus
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij