fotolia.com, 179391235 | Autor: arsdigital

Urządzanie ciemnej łazienki powinniśmy zacząć od opracowania dobrego planu i oceny, czy mamy do czynienia z małym, czy dużym metrażem. Zwłaszcza w przypadku niewielkiego pomieszczenia warto zastosować kilka optycznych trików, które sprawią, że wyda się ono jaśniejsze i przestronniejsze. Oto kilka sposobów, które pomogą w urządzeniu eleganckiej, przytulnej, a przy tym funkcjonalnej łazienki.

W przypadku małych i ciemnych przestrzeni najważniejszym elementem jest oświetlenie, które decyduje o klimacie i wartości użytkowej danego wnętrza. Dlatego na samym początku należy zadbać o wybór właściwej lampy górnej. Powinna być dopasowana do metrażu i oświetlać całą powierzchnię, nie zostawiając żadnych zacienionych i kontrastowych obszarów. Klosz musi dobrze przepuszczać światło, które będzie rozproszone, a przy tym dość ciepłe lub neutralne. W przypadku doboru oprawy najpopularniejszym rozwiązaniem do łazienki od wielu lat są plafony, które idealnie sprawdzają się w niskich lub niewielkich pomieszczeniach. Są to zazwyczaj płaskie, dekoracyjne lampy, które mocuje się bezpośrednio do sufitu (lub do ściany).

Najbardziej cenione są te minimalistyczne, stanowiące dość dyskretny, a jednocześnie wysoce funkcjonalny element wyposażenia. Najczęściej mają okrągły kształt, jednak obecnie znajdziemy szeroki wybór plafonów w zróżnicowanych wersjach, rozmiarach i ciekawych, designerskich formach. Taki rodzaj lamp jest dziecinnie prosty w montażu i pozwala stworzyć subtelną poświatę, sprzyjającą relaksującemu nastrojowi. Poza oświetleniem sufitowym, w łazience nie powinno zabraknąć lampy przy samym lustrze. To prawdziwy niezbędnik, ułatwiający wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, takich jak golenie czy wykonanie makijażu. W tej roli sprawdzą się kinkiety lub wpuszczane lampki LED. Świetną opcją będą też plafony ścienne, zbliżone estetyką do oprawy sufitowej.

Inne sposoby na rozjaśnienie łazienki

Jeżeli chcemy stworzyć efekt „domowego SPA”, możemy zdecydować się również na dodatkowe, nieco przytłumione światło w okolicy wanny czy prysznica. Oprócz odpowiednich lamp istotną funkcję pełnią meble i kolorystyka. W małych wnętrzach najlepiej postawić na wyposażenie o lekkim połysku, które subtelnie odbija światło. Idealnie sprawdzą się fronty meblowe o lustrzanych powierzchniach, pomagające w budowaniu wrażenia dodatkowej przestrzeni. Gdy mamy nieco więcej miejsca, możemy zdecydować się na większe lustro lub nawet umieścić je całej długości jednej ściany.

Pamiętajmy, że w każdym wnętrzu bardzo ważną rolę odgrywa przemyślana kolorystyka. Im jaśniejsze meble, ściany i kafle, tym większa szansa, że uzyskamy efekt nowoczesności i przestronności. Nawet jeżeli wolimy wyposażenie w ciemnych, intensywnych barwach, zestawmy je ze stonowanym tłem. Taka zasada jest szczególnie ważna przy niewielkim metrażu, gdzie zdecydowanie doradza się wybór jasnych, pastelowych barw. Doskonale sprawdzą się wszelkie odcienie bieli – kremowy, kość słoniowa, czy jasny beż. Dzięki nim łazienka będzie jaśniejsza i tym samym bardziej funkcjonalna, oraz pomoże w budowaniu wrażenia przestronności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here