Kredyty rolnicze

Rolnictwo jest niezwykle ważną dla całego społeczeństwa gałęzią gospodarki. Na osobach, które parają się tym zawodem, spoczywa ogromna odpowiedzialność za jakość i ilość plonów, które trafią do produkcji i zmienią się w żywność dystrybuowaną na cały kraj. Inwestowanie w dobry wzrost plonów w odpowiednim czasie, a potem skuteczne ich zbieranie i przetwarzanie, wymaga sporych nakładów finansowych. Jak sobie z tym poradzić?

Czym charakteryzuje się praca rolnika?

Z pracą rolnika nieodłącznie kojarzy się konieczność zachowywania stałych pór: zasiewania, pielęgnacji, nawożenia i zbierania. Na każdą z tych czynności musi przypaść odpowiednia pogoda, stąd też uzyskanie odpowiednio obfitych i smacznych plonów nie jest łatwym zadaniem. Z pracą rolnika nieodłącznie związana jest konieczność posiadania gruntów rolnych, odpowiednich maszyn i środków ochrony roślin. Wszystko to wiąże się z ogromnymi kosztami. Co więcej – koszty te należy ponosić szybko i sprawnie, by zdążyć ze swoją inwestycją w odpowiednim czasie i jak najszybciej osiągnąć z jej tytułu profity!

Jakie rodzaje kredytów może wziąć rolnik?

Osoby prowadzące gospodarstwa rolne mogą skorzystać z różnych form wsparcia. Jedną z proponowanych są kredyty rolnicze charakteryzujące się bardzo preferencyjnymi warunkami – uwzględniającymi specyfikę tej trudnej pracy. Rolnik może zatem skorzystać z form kredytowania na codzienne potrzeby własnego gospodarstwa. To coś w rodzaju kredytu gotówkowego dla określonej grupy osób, czyli w tym przypadku rolników zarządzających własnym gospodarstwem. Dostępne są także specjalne kredyty na remont lub zakup sprzętu rolniczego – w wysokości nawet do kilkuset tysięcy złotych, kredyty na zakup środków do produkcji rolnej, na rozwój (na przykład w postaci montażu instalacji fotowoltaicznej, która przysłuży się niższym rachunkom za prąd i ochronie środowiska naturalnego). Rolnik może także wziąć kredyt na zakup użytków rolnych czy na odbudowanie środków trwałych lub odtworzenie produkcji rolnej uszkodzonej na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. W wielu sytuacjach odpowiednio szybko zaciągnięty kredyt jest w stanie naprawić szkody powstałe wskutek suszy czy długotrwałych opadów albo gradobicia i tym samym szybko postawić gospodarstwo na nogi, by jeśli nie w tym sezonie, to przynajmniej w kolejnym dało obfite plony w dwójnasób.

Jakich warunków kredytowania może się spodziewać rolnik?

Bardzo ważnym kryterium przyznawania kredytów rolniczych jest minimum formalności, jakie należy spełnić. Oznacza to brak konieczności załatwiania zaświadczeń z KRUS, przygotowywania prognoz finansowych i spełniania innych wymogów. Banki, upraszczając wszelkie procedury, dążą do tego, aby kredyty rolnicze były łatwo dostępne dla większości rolników, a tym samym chętniej zaciągane. Tym sposobem banki pośrednio przyczyniają się do poprawy stanu finansowego gospodarstw rolnych w Polsce, co może oddziaływać bezpośrednio również na całe społeczeństwo, które dzięki temu będzie miało dostępną polską, świeżą żywność bez konieczności jej importowania, w dodatku w korzystnych cenach. Ważne jest również to, że kredyty w niektórych ofertach dawane są bez zabezpieczeń, zarówno dla małych, jak i dużych gospodarstw. Oznacza to, że mając niewielkie gospodarstwo, rolnik również jest w stanie zaciągnąć kredyt i korzystnie zarządzać otrzymanymi finansami w celu uzyskania wyższych dochodów w przyszłości. Elastyczny okres kredytowania pozwala natomiast wygodnie spłacić kredyt w niewielkich ratach, przy korzystnym oprocentowaniu, co również sprzyja rolnikowi. Bardzo ważne jest, aby rolnicy mieli świadomość tego, że oprócz dotacji unijnych, mogą się starać także o kredyty bankowe, udzielane na bardzo dogodnych warunkach. Tym samym nie trzeba załamywać rąk nad słabszą wydajnością gospodarstwa, a jedynie opracować swój plan jego rozwoju i poprawy wydajności, żeby w przyszłości móc świętować sukces właśnie dzięki drobnej pomocy finansowej od banku! W przypadku gospodarstwa rolnego jest tak, jak w przypadku wielu firm – niewielki zastrzyk gotówki jest w stanie podnieść je z kolan i rozkręcić na dobre!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here