lekarz

Sporo osób marzy o karierze lekarskiej. Lekarz jest jednym z zawodów zaufania publicznego, czyli tym dla którego na drodze ustawy stworzono samorząd zawodowy. Droga, którą muszą przejść kandydaci na stanowisko lekarze nie jest prosta. Wymaga wielu lat nauki, a także sporej ilości wyrzeczeń. Dzisiaj przekonamy się, w jaki sposób zostać lekarzem. Jesteście ciekawi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-lekarzem/ 

Na początek matura 

Żeby zostać lekarzem należy na początku ukończyć studia medyczne o profilu lekarskim. Obecnie, żeby móc się na nich dostać należy otrzymać odpowiednią liczbę punktów podczas procesu rekrutacyjnego, którego podstawą są wyniki matur. W zależności od uczelni, na którą składamy papiery, wymagane są punkty z innych przedmiotów maturalnych. Zazwyczaj jednak pod uwagę są brane przedmioty takie jak biologia, chemia, matematyka czy fizyka. 

Jaką uczelnię wybrać? 

Żeby dostać się na uczelnię publiczną należy mieć bardzo wysoki wynik z egzaminu dojrzałości. Wynika to z dużej ilości chętnych kandydatów, których musimy pokonać swoim wynikiem. Duża konkurencja panuje również na uczelniach niepublicznych, gdzie oprócz dobrego wyniku z matury, należy również zapłacić niemałe czesne.

Zanim wypełnimy deklarację maturalną i wybierzemy, co będziemy zdawać na maturze, koniecznie powinniśmy zapoznać się z ofertą edukacyjną interesujących nas wydziałów lekarskich. Od lat prym w tej dziedzinie wjedzie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To tam swoją kandydaturę zgłasza największa ilość kandydatów. Kiedy dowiesz się, jakie przedmioty są wymagane, łatwiej będzie cię wybrać, co chcesz zdawać na maturze.

Studia medyczne, staż i Lekarski Egzamin Państwowy 

Studia na kierunku lekarskim są jednolite i trwają 6 lat. Jednak na tym nie kończy się na szlak droga na szczyt. Jest to jedynie pierwszy etap, na którym będziemy zdobywać wiedzę ogólną z przedmiotów medycznych, do których zalicza się anatomia, fizjologia, farmakologia, genetyka, biofizyka, biologia i chemia. Nauczymy się też podstaw wielu nauk klinicznych takich jak pierwsza pomoc, pielęgniarstwo czy pediatria.

Następnie będziemy uczyć się chirurgii, ortopedzi, radiologii czy kardiologii. Odbędziemy też praktyki między innymi w obszarze chirurgii, pielęgniarstwa i pediatrii. Kiedy zdobędziemy ograniczone prawo do wykonywania zawodu, będziemy musieli obowiązkowo odbyć staż w placówce służby zdrowia. Jego czas to 13 miesięcy. Pod koniec stażu podejdziemy do lekarskiego egzaminu państwowego, na którego rozwiązanie przeznaczone są cztery godziny. Test składa się z 200 pytań jednokrotnego wyboru. Po jego zdaniu otrzymujemy prawo do wykonywania zawodu lekarskiego. 

Rozpoczęcie specjalizacji 

Na tym etapie należy złożyć wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do właściwego Centrum Zdrowia Publicznego. Następnie zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Kiedy uzyskamy pozytywny wynik, dostaniemy się na staż specjalizacyjny. Do wyboru mamy około 40 specjalności podstawowych, w których możemy się specjalizować. W zależności od tego, w którą wybierzemy, czas dalszej nauki zaczyna się od dwóch do 6 lat.

Wśród opcji do wyboru mamy anestezjologiem, chirurgię dziecięcą, chirurgię ogólną, dermatologię, epidemiologię, kardiochirurgię, wenerologię, kardiologię, medycynę ratunkową, psychiatria, medycynę pracy, pediatrię, położnictwo i ginekologię, urologię i onkologię. Po ukończeniu wszystkich etapów nauki, możemy w końcu rozpocząć pracę jako lekarz i nieść pomoc potrzebującym. 

Zobacz też: http://www.bazanciarnia.pl/lekarz-ile-zarabia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here