Łożyska toczne - co musisz o nich wiedzieć?

Dobierając łożyska, bierzemy pod uwagę przede wszystkim warunki, w jakich będą one pracować. Nie każdy typ łożyska będzie tak samo wydajny w różnych warunkach temperaturowych, czy przy w przypadku obciążeń. 

Łożysko (podpora) jest niezwykle istotnym elementem każdego rodzaju układu mechanicznego. To od jego jakości i trwałości zależy cały proces łożyskowania, czyli osadzania obrotowych elementów maszyny w sposób, który zapewnia ścisłe ułożenie ich części względem siebie i przenoszenie ruchu obrotowego z możliwie największą sprawnością. 

Rodzaje łożysk 

Łożyska można podzielić ze względu na budowę, właściwości, parametry techniczne oraz  materiał wykonania. Ten ostatni czynnik dzieli łożyska na hybrydowe, wykonane z tworzyw sztucznych, stali chromowanej i nierdzewnej oraz łożyska ceramiczne. Jeśli wziąć pod uwagę kierunek ruchu, łożyska podzielić można na wzdłużne i poprzeczne. Najpopularniejszym i znajdującym najszersze zastosowanie łożyskiem jest łożysko toczne, w którym między dwoma pierścieniami znajdują się elementy toczne.

Łożyska toczne dzielą się ze względu na kształt elementu tocznego na łożyska kulkowe, walcowe, łożyska stożkowe, baryłkowe, igiełkowe i łożyska toroidalne. Najbardziej popularne są łożyska, których elementem tocznym są metalowe kulki o różnej średnicy. 

Łożyska kulkowe 

Możliwość przenoszenia dużych obciążeń promieniowych i osiowych to zdecydowanie najważniejsza cecha łożysk kulkowych. Ale ich wyróżnikiem może też być możliwość pracy w bardzo szerokim przedziale temperaturowym. W przypadku łożysk kulkowych zwykłych może to być nawet między -30 a 100 stopni Celsjusza. Oczywiście, wiele zależy tu od kształtu bieżni. Łożyska kulkowe dzielą się na jeszcze mniejsze podgrupy, do których zaliczamy: łożyska kulkowe zwykłe, skośne i wahliwe. Łożysko kulkowe zwykłe składa się z dwóch pierścieni (wewnętrzny i zewnętrzny), obejmy kulek, osłony, kulek i nitu łączącego obejmy kulek. Zwykłe łożyska kulkowe, takie, które możemy spotkać w rozrządzie, charakteryzują się możliwością przenoszenia obciążeń poprzecznych i wzdłużnych przy zachowaniu dużej prędkości obrotowej.  

Z kolei łożyska kulkowe wahliwe zapewniają niższą temperaturę roboczą nawet przy znacznych prędkościach. Łożyska kulkowe skośne sprawdzają się natomiast wszędzie tam, gdzie możliwe jest wystąpienie nawet niewielkich obciążeń osiowych, z którymi nie radzą sobie łożyska kulkowe zwykłe. 

Jak dobierać łożyska?

Nie ma złotych zasad doboru odpowiednich łożysk, zawsze jednak pierwszym czynnikiem branym pod uwagę będą warunki pracy. To one uniemożliwiają zastosowanie niektórych typów łożysk, np. ze względu na specyficzny typ obciążeń. W następnej kolejności powinno się brać pod uwagę sposób montażu w maszynie, tu bardzo ważna jest także przestrzeń i warunki wymiany łożysk. O właściwościach łożysk decyduje jeszcze kształt bieżni oraz występowanie koszyczków umożliwiających osiąganie większych prędkości obrotowych z dodatkowym uszczelnieniem. By zachować ciągłość produkcji, warto, nawet w przypadku tak drobnych elementów jak łożyska, korzystać z oferty sprawdzonych producentów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here