Melatonina

Tajemniczy hormon snu od lat inspiruje naukowców do kolejnych badań. Staramy się odkryć, jakie sekrety kryje nasz organizm. Jednym z nich jest cykl dobowy. Jesteśmy od niego uzależnieni dużo bardziej, niż nam się wydaje.

Czym jest melatonina?

Melatonina to, jak każdy inny hormon, organiczny związek chemiczny, który występuje w naszym organizmie i reguluje niektóre z jego procesów. Ten konkretny występuje u wielu ssaków – człowiek nie jest tu żadnym wyjątkiem. Wyjątkowe za to jest sprzężenie tego hormonu ze światłem – reaguje on na to, jaka aktualnie jest pora dnia. Jak jest to możliwe?

Wszystko było proste w czasach, kiedy nie mieliśmy dostępu do światła sztucznego. Weźmy pod uwagę, że to znacząca większość historii rodzaju ludzkiego. Kiedy był dzień, byliśmy wystawieni na działanie promieni świetlnych, które hamowały działanie melatoniny. W nocy natomiast melatonina działała jak hormon snu, wspierając nasz wypoczynek i pozwalając na synchronizację kluczowych układów naszego organizmu.

Melatonina wspiera nasz intelekt

We współczesnej medycynie istnieje trend traktowania ludzkiego ciała holistycznie. Oznacza to wychodzenie z założenia, że każdy układ ma wpływ na każdy inny układ. Sen jest natomiast pewnego rodzaju spoiwem – ma on decydujące znaczenie dla działania serca, wątroby, żołądka, ale także mózgu. Jednocześnie trzeba go traktować jako zjawisko bezpośrednio zależne od rytmu dobowego.

Okazuje się więc, że przyczyna problemów z zasypianiem i wysypianiem się może być rozmaita – od stresu (psychika) przez problemy z podłożem, na którym śpimy (układ kostny), po niewłaściwe oddychanie (układ oddechowy).

W regulacji wszystkich tych układów może nas wspierać właśnie ten jeden hormon – melatonina. Czyż to nie fascynujące? A kiedy on działa dobrze, my czujemy się lepiej, szybciej rozwiązujemy problemy i jesteśmy skłonni do działania!

Melatonina na sen – kiedy zaburzamy jej sprawne działanie?

Wiele osób podkreśla rolę melatoniny w regulacji naszego rytmu okołodobowego w sytuacji, kiedy przemieszczamy się w inny region świata. Jednak w praktyce melatonina jako hormon snu może nam pomóc w zasypianiu także w znacznie bardziej codziennych okolicznościach, o ile tylko nie narażamy się na dużą ilość negatywnie działającego na nią światła.

Warto wspierać naturalny cykl okołodobowy – kłaść się w okolicy zachodu słońca (przynajmniej w lecie), wstawać blisko wschodu. Oczywiście nie ma co się oszukiwać – w dobie stresującego miejskiego życia jest to prawie niemożliwe. Ale na pewno warto podjąć konkretne działania, by melatonina wspierała nasze codzienne funkcjonowanie.

Stąd nie należy np. korzystać w nocy z telefonów komórkowych. Emitują one niebieskie światło i są sygnałem do działania, nie do odpoczynku. Nasz organizm działa na podstawie pewnych podstawowych instynktów – żyjąc z nimi w zgodzie, jesteśmy w stanie redukować stres i skutecznie radzić sobie z problemami.

Źródło:

  1. Opracowanie własne
  2. Melatonin: Pharmacology, Functions and Therapeutic Benefits, Sylvie Tordjman, Sylvie Chokron, Richard Delorme, Annaëlle Charrier, Eric Bellissant, Nemat Jaafari and Claire Fougerou, Current Neuropharmacology 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here