mieszkania w Gdańsku

 

Mieszkania w Gdańsku nigdy nie należały do tanich w porównaniu z nieruchomościami w innych, większych miastach Polski. A jak zmieniły się ich ceny w czasie pandemii? I które mieszkania sprzedają się w Gdańsku najlepiej?

Mieszkania w Gdańsku a koronawirus

Mimo że na początku pierwszej fali pandemii wiele osób przewidywało ogromne zmiany w cenach nieruchomości, to z perspektywy czasu nie możemy mówić o jakichś drastycznych wzrostach czy spadkach cen. Choć należy tutaj przynajmniej wspomnieć o obniżkach stóp procentowych, które przyczyniły się do chwilowego zwiększenia popytu inwestycyjnego. Osoby, które już wcześniej miały zgromadzony odpowiedni kapitał, mogły na całkiem korzystnych warunkach zakupić mieszkania pod wynajem. Jednak na tę opcję zdecydowała się tylko część inwestorów, głównie ze względu na brak chętnych lokatorów. Nieruchomości w Gdańsku wynajmowane są głównie przez przyjezdnych oraz studentów, a obostrzenia wprowadzone przez rząd sprawiły, że wiele z nich stoi teraz pustych.

Nie można jednak powiedzieć, że mieszkania nad morzem się nie sprzedają. Osoby, które regularnie przeglądają oferty nieruchomości, mogą kupić mieszkanie za naprawdę przystępną cenę. Popularnym kryterium wyboru stała się również odpowiednia lokalizacja.

Które mieszkania w Gdańsku sprzedają się najlepiej?

Mieszkania w Gdańsku (sprzedajemy.pl/gdansk/nieruchomosci/mieszkania), które sprzedają się najlepiej to oczywiście nieruchomości zlokalizowane blisko morza. Dużą popularnością zaczęły się cieszyć również mieszkania w bardziej ustronnych częściach Gdańska, a także te położone blisko parków czy lasów. Jest to spowodowane głównie obostrzeniami związanymi z przemieszczaniem się, ludzie zaczęli bardziej doceniać obecność na świeżym powietrzu i wypoczynek. Jednak do najchętniej wybieranych dzielnic należą nadal: Przymorze Małe i Wielkie, Jelitkowo, a także Oliwa.

Nie bez znaczenia pozostaje również metraż mieszkań na sprzedaż. Znacznie częściej kupowane są mniejsze mieszkania, kawalerki, a także te do 50m2. Może być to spowodowane również ograniczeniami związanymi z otrzymaniem kredytu hipotecznego. W związku z pandemią koronawirusa banki dużo ostrożniej podchodzą do udzielania kredytów, a także wnikliwiej sprawdzają kredytobiorców. W efekcie wiele osób dostaje negatywną decyzję kredytową lub kredyt na niższą kwotę.

Mieszkania w Gdańsku na wynajem – jakie zmiany?

A jak wygląda sytuacja z najmem długo- i krótkoterminowym w Gdańsku? Co się zmieniło? W drugim kwartale roku można było zauważyć niewielki spadek cen za wynajem, jednak jeszcze przed wybuchem drugiej fali pandemii ceny te znów wróciły do tych znanych z początku roku 2020. Duże straty ponieśli natomiast inwestorzy, którzy zarabiali głównie na wynajmie krótkoterminowym. Zamrożenie branży turystycznej i hotelarskiej sprawiło, że mieszkania, które dotychczas były wynajmowane głównie przez turystów oraz osoby przyjeżdżające do Gdańska w celach biznesowych, stały puste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here