Mieszkanie z dzieckiem – co warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

Wiele osób podczas kupna mieszkania zapomina, że jest to inwestycja na długie lata (a dla niektórych na całe życie), dlatego należy bardzo dobrze zastanowić się nad tym wyborem. Pary i młode małżeństwa z dzieckiem (lub dopiero planujące powiększenie rodziny) powinny zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

1. Metraż

Jak pokazuje doświadczenie, warto szukać mieszkania większego niż nasze aktualne oczekiwania. Przyszłość pisze różne scenariusze, a odpowiednio duże mieszkanie pomieści większą liczbę osób (co nie zawsze jest możliwe do przewidzenia). Najczęściej młode małżeństwa lub pary decydują się na dwupokojowe lokum (ok. 50-55 m²), co przy narodzinach dziecka sprawia, że salon staje się tak naprawdę sypialnią, a drugi pokój, pokojem dziecięcym. Stąd najlepsze rozwiązanie to 3 pokoje – wtedy metraż powinien oscylować wokół 60-65 m² lub więcej, aby pokoje nie były zbyt małe. Dobrze też wziąć pod uwagę to czy lokal ma balkon oraz podziemny lub zewnętrzny parking (i możliwość wykupienia miejsca parkingowego). Nie bez znaczenia będzie również rozkład – to, gdzie znajduje się łazienka, gdzie kuchnia i jak rozmieszczone są poszczególne pokoje. Dlatego najlepiej wcześniej przemyśleć ewentualne wątpliwości co do tego, gdzie znajdować będzie się salon, a gdzie np. sypialnia.

2. Lokalizacja

To bardzo istotny czynnik, ponieważ lokalizacja jest niezwykle ważna. Pary planujące dzieci oraz młode małżeństwa powinny szukać mieszkań, w pobliżu przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, aby w przyszłości ich dzieci nie musiały pokonywać dużych odległości, aby dotrzeć na lekcje. Nie bez znaczenia będzie też bliskość wszelkich przychodni lekarskich i gabinetów oraz sklepów spożywczych. Im bliżej centrum, tym ceny mieszkań są wyższe, ale niewielka odległość od centrum miasta nie raz okaże się niezwykle pomocna. Jeżeli przyszli właściciele podróżują głównie samochodem, to być może nie będzie dla nich problemem poruszanie się po mieście, ale jeżdżąc komunikacją miejską, należy też zapoznać się z lokalizacją przystanków tramwajowych czy autobusowych.

3. Rodzaj rynku

Wszystko zależy od tego, jaką cenę przyszli właściciele chcą przeznaczyć na zakup. Rynek pierwotny to droższa inwestycja i często niepewna (zwłaszcza przy mniej znanym deweloperze). Z kolei rynek wtórny (np. po roku 2006) będzie świetną propozycją dla tych, którzy pragną zakupić większe mieszkanie (wtedy jego cena będzie podobna do cen mieszkań z mniejszym metrażem na rynku pierwotnym). Co więcej, mieszkania już wybudowane i stojące od kilku lat zazwyczaj wszelkie usterki mają wykryte, co minimalizuje ryzyko kupienia lokalu z wadami. Ponadto najczęściej opiekę nad takimi budynkami sprawuje profesjonalny zarządca (np. taki jak gdyńska firma Nordhome), dlatego można mieć pewność, że wszelkie konserwacje oraz remonty przeprowadzane są systematycznie.

4. Cena

Im bliżej centrum, tym wyższe ceny. Jednak nowe mieszkania na obrzeżach miasta w nowoczesnych osiedlach z ochroną i kamerami to także wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Ceny w głównej mierze zależą od miasta (najdrożej jest w Warszawie), ale też od rodzaju rynku, metrażu oraz położenia (czy jest to pierwsze, czy np. ostatnie piętro). Do ceny doliczyć można też wszelkie udogodnienia (windy, podesty itp.), które znacząco ułatwiają schodzenie z dzieckiem i wózkiem np. na spacer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here