Monstera uprawa i pielęgnacja

Chyba każdy wie, jak wygląda monstera i czym się charakteryzuje. Te rośliny należą do rodziny obrazkowatych, mają piękne i spore blaszki liściowe, które u starszych egzemplarzy posiadają charakterystyczne dziury lub wcięcia. Dziś poruszymy kwestie dotyczące tego: monstera jak dbać, monstera wymagania, a także jak powinna odbywać się pielęgnacja monstery?

Monstera wymagania i uprawa

Monstery pochodzą głównie ze strefy tropikalnej Ameryki. Wiele gatunków monster jest z powodzeniem uprawiana jako rośliny pokojowe. Monstera pielęgnacja jest stosunkowo łatwa, ale należy wiedzieć, jakich błędów trzeba unikać.

Dlaczego monstery mają dziurawe blaszki liściowe? Czym charakteryzuje się Monstera adansona

Dziurawe blaszki to forma przystosowania roślin do warunków, w których żyją. Dzięki temu roślina chroni swoje duże liście przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wiatr.

Najbardziej podziurawione liście znajdziemy u monstery adansona (Monstera adansoni), mniejsze blaszki liściowe posiada odmiana rośliny znana pod nazwą ‚Monkey mask’. Najpopularniejszy gatunek, który z powodzeniem kupimy w każdym sklepie ogrodniczym to monstera wonna (Monstera deliciosa) inaczej zwana monsterą dziurkowaną lub potocznie monsterą dziurawą, pielęgnacja i wymagania tych roślin są bardzo podobne. Niektóre monstery mogą wytworzyć kolbę kwiatową, zdarza się to raczej rzadko i u starszych egzemplarzy.

Więcej informacji na temat ciekawych roślin znajdziesz na http://www.wdomu.com.pl.

Monstera jak dbać?

Monstera adansona, ‚Monkey mask’ są pnączami, potrafią osiągać spore rozmiary, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, czy mamy odpowiednie dla nich miejsce. Najpiękniej prezentują się na wysokich półkach kwiatowych, skąd mogą swobodnie zwisać.

Monstera dziurkowana ma postać wzniesioną, ale wszystkie monstery wymagania mają podobne. Dobrze czują się w towarzystwie innych roślin, gdzie panuje większa wilgotność powietrza.

Wilgotność jednak powinna dotyczyć jedynie okolic liści, a nie korzeni. Monstera nie wybaczy nam przelania, to szybki sposób na uśmiercenie rośliny. W przypadku przelania, roślinę należy wyjąć ostrożnie z doniczki i przesuszyć, w przeciwnym wypadku na liściach pojawią się plamy, może wdać się infekcja grzybowa.

Odpowiadając dalej na pytanie monstera jak bać, warto dokładnie sprawdzać roślinę przed zakupem pod kątem ewentualnym przebarwień. Dbanie o monsterę jest stosunkowo proste, nie trzeba jej często dokarmiać, a w sezonie zimowym wymaga niewielkiej ilości wody. W okresie grzewczym roślinę należy zraszać, lubi też nabłyszczanie liści.

Jest to gatunek tropikalny, pochodzenie rośliny zawsze jest wskazówką co do jej pielęgnacji, monstery lubią wysoką temperaturę, światło powinno być rozproszone, ale dobrze znosi też półcień. Wzniesione gatunki i odmiany rośliny potrzebują podpórek, aby móc rosnąć swobodnie, pnące odmiany również można prowadzić przy podporach. Starsze egzemplarze powinno się przesadzać co 2-3 lata, a młodsze nawet co roku.

Monstera odmiany

Monstera adansona w domowej przestrzeni

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.ogrody24.com.pl.

Najciekawsze odmiany, które dostępne są w sprzedaży potrafią zachwycić każdego miłośnika roślin pokojowych. Warto je znać i poszukiwać.

Monstera odmiany ma następujące:

  • Monstera ‚Variegata’ – ta odmiana to prawdziwy rarytas dla koneserów, kosztuje niemało, a cenę zawdzięcza liściom, które posiadają fragmenty bez chlorofilu. Takie smugi mogą występować na niektórych blaszkach liściowych, można też spotkać odbarwioną połowę liścia.
  • Monstera ukośna (Monstera obliqa) – nieco mniej znana, ale bardzo wdzięczna kuzynka monstery dziurawej. Monstera ukośna ma brak charakterystycznych wcięć na blaszce liściowej.
  • Monstera deliciosa ‚Marmorata’ – liście są w niektórych miejscach są wybarwione na kolor żółty.

Poznaj także inne odmiany monstery na domy-ogrody.com.

Monstera pielęgnacja. Co zrobić gdy monstera choruje?

Najczęstszym błędem w pielęgnacji monstery jest jej przelanie, to szybka droga do infekcji grzybowej. Kiedy już nasza roślina zostanie zainfekowana trzeba użyć środków grzybobójczych. Kiedy warunki panujące w otoczeniu są nieodpowiednie na monsterze wystąpią symptomy chorobowe. Zbyt niska wilgotność powietrza objawia się zasychaniem brzegów blaszki liściowej. Roślinę należy regularnie zraszać, do tego używa się miękkiej, przestanej wody. Doniczki z roślinami można ustawić na wilgotnym keramzycie, parująca woda zapewni roślinie właściwa wilgotność w okolicy liści. Monstery powinny być uprawiane w pojemnikach o dobrym drenażu, w przeciwnym wypadku po obfitym podlewaniu mogą pojawić się żółte plamy, które po czasie będą brązowieć.

Monstera wymagania. Jakie szkodniki mogą jej zaszkodzić?

Szkodnikiem, który często atakuje monstery jest wełnowiec. To niewielki owad, którego bardzo prosto możemy zidentyfikować. Jego ciało pokryte jest, jakby kłaczkami waty. Wełnowce żerując na roślinie uszkadzają blaszkę liściową poprzez wysysanie z niej soków. Są to idealne wrota do infekcji grzybowej. Roślinę porażoną szkodnikami należy dokładnie przetrzeć wacikiem nasączonym octem, zabieg trzeba powtórzyć co jakiś czas. Skuteczne są też opryski środkami naturalnymi na bazie olejów roślinnych.

Artykuł powstał dzięki CzarDomu.pl

CzarDomu.pl

Autorka artykułu:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem.

Źródła:

  • http://budowanie-domu.pl,
  • F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Świat Książki, 1990,
  • M. Mederska, 500 Roślin doniczkowych, SBM, 2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here