Naderwanie mięśnia – dolegliwość nie tylko sportowców

0
1420

Naderwanie mięśnia to częsta dolegliwość, która spotyka nie tylko sportowców, ale też osoby uprawiające sport amatorsko. Do naderwania mięśnia dochodzi najczęściej wtedy, gdy mięśnie nie są odpowiednio rozgrzane przed intensywnym treningiem. Z reguły do naderwania mięśni dochodzi w obrębie kończyn dolnych. Leczenie jest często długotrwałe, a kontuzja długo daje się we znaki, dlatego warto dowiedzieć się, jak uniknąć tej przykrej dolegliwości oraz jak ją leczyć, gdy się przydarzy.

Naderwanie mięśnia – przyczyny

Do naderwania mięśnia dochodzi na skutek przerwania struktury włókien mięśniowych. W wyniku utraty spójności włókien powstaje stan zapalny oraz ból, który utrudnia, lub wręcz uniemożliwia wykonywanie ruchów. Najbardziej narażonym na naderwania miejscem są połączenia mięśnia ze ścięgnem. Dolegliwości naderwania mięśnia nie należy mylić z dużo lżejszym urazem naciągnięcia.

Najczęstszym błędem powodującym naderwanie mięśnia jest trening bez odpowiedniej rozgrzewki. Nieodpowiednie przygotowanie tkanki mięśniowej do intensywnej pracy, powoduje duże oraz niebezpieczne przeciążenia, które z kolei grożą naciągnięciem lub naderwaniem mięśni. Często również nadmierne rozciągnięcie mięśnia w wyniku nagłego i szybkiego ruchu, na przykład wyskoku lub biegu, powoduje przerwanie włókien mięśniowych

Do naderwania mięśnia może dojść nie tylko w wyniku uprawiania sportów. Czasem nawet podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów może skończyć się bolesnym urazem, będącym wynikiem nieprzygotowania mięśni do nadmiernego obciążenia.

Naderwanie mięśnia – objawy

W wyniku naderwania mięśnia w obrębie urazu pojawia się stan zapalny oraz ból. Ze względu na nasilenie dolegliwości bólowych oraz objawy towarzyszące kontuzji, naderwanie mięśnia możemy podzielić na trzy stopnie:

I stopień cechuje się niewielkimi dolegliwościami bólowymi, a sprawność ruchowa jest zachowana.

II stopień charakteryzuje się umiarkowanym bólem, który prowadzi do niewielkiego ograniczenia sprawności ruchowej. W okolicy urazu zaczyna rozwijać się stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do niewielkiego obrzęku oraz zasinienia.

III stopień to już poważny uraz, który prowadzi do silnego, kłującego bólu oraz niekontrolowanych skurczów uszkodzonych struktur mięśniowych. Pojawia się również ostry stan zapalny oraz obrzęk, a następnie krwiak.

Naderwanie mięśnia – metody leczenia

W przypadku urazu naderwania mięśnia bardzo ważna jest szybka reakcja, w celu zmniejszenia wylewu podskórnego krwi oraz obrzęku. Ruch kończyny nie jest wskazany, a w miejsce urazu zaleca się przyłożenie zimnego okładu mającego na celu zmniejszenie naczyń krwionośnych i zahamowanie tworzącego się stanu zapalnego. Zalecane jest również założenie niewielkiego opatrunku z bandaża elastycznego, który zapobiegnie gromadzeniu się opuchlizny w miejscu urazu. Dobrze jest umieścić kończynę powyżej linii serca, w celu ułatwienia odpływu krwi, co również pomaga w zmniejszeniu obrzęku.

Ważna jest wizyta u lekarza, który oceni stopień uszkodzenia mięśnia za pomocą badania usg. Przez kilka pierwszych dni najważniejszy jest odpoczynek oraz maksymalne odciążenie kończyny. Gdy obrzęk oraz dolegliwości bólowe zmniejszą się, warto rozważyć ćwiczenia rehabilitacyjne oraz masaże. Odpowiednia fizjoterapia gwarantuje powrót mięśnia do pełnej sprawności po przebytej kontuzji, wzmocni i poprawi elastyczność tkanki oraz usprawni krążenie w miejscu urazu .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here