Narożnik – praktyczny mebel wypoczynkowy

Wiele osób przystępujących do wyposażenia swojej nowo urządzonej sypialni rozważa możliwość zakupu narożnika. Często wybór tego mebla wydaje się najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Narożniki są bowiem dostępne w najróżniejszych modelach, różniących się rozmiarem, kształtem, ilością tworzących go modułów, a także możliwością przekształcenia go w leżysko. Pozwala to dopasować narożnik do niemal każdego salonu. Z funkcji spania korzystają szczególnie osoby, których salon – regularnie lub tylko sporadycznie – pełni także funkcję sypialni. W takich sytuacjach, narożnik pozwala zaoszczędzić powierzchnię podłogi gdy jest złożony oraz zapewnić komfortowy sen, po jego rozłożeniu.

Jakie są dostępne rodzaje narożników?

Narożniki występują w najrozmaitszych wersjach. Rozpocząć należy od tego, że większość dostępnych narożników można podzielić na dwie grupy, według kryterium ich kształtu. Pierwszą stanowią narożniki o kształcie litery L, których ramiona mogą mieć różne proporcje długości. Drugi typ narożników stanowią te, które mają kształt mocno spłaszczonej litery U. W takim wypadku, narożnik ma jedną część główną, oraz dwa krótsze zgięcia, najczęściej będące różnej długości.

Większość narożników możemy także podzielić względem strony, po której znajduje się szezlong (czyli ich wydłużona część). Jeśli stojąc naprzeciw narożnika, szezlong znajduje się z naszej prawej strony, jest to narożnik prawy, jeśli jest z lewej strony – mamy przed sobą narożnik lewy. W przypadku narożników w kształcie spłaszczonej litery U sprawa wygląda podobnie – strona po której znajduje się dłuższy szezlong informuje nas, czy jest to narożnik prawy czy lewy.

Ostatnim ważnym kryterium jest możliwość przekształcenia danego narożnika w miejsce do spania. Jeśli narożnik posiada taką funkcję, zazwyczaj można z niego przygotować wygodne posłanie dla dwóch dorosłych osób. Zdecydowana większość dostępnych narożników posiada możliwość ich rozłożenia do postaci łóżka; jedynie najmniejsze spośród dostępnych są pozbawione tej funkcji.

Rozmiar i inne parametry dostępnych narożników

Wybór narożnika do salonu powinien rozpocząć się od ustalenia poszukiwanego przez nas rozmiaru. Należy uwzględnić zarówno długość najdłuższego głównego siedziska, jaki ramion oraz podłokietników. Podłokietniki mogą stanowić od kilkunastu do nawet ponad 30 centymetrów długości całego mebla.

Wśród narożników w kształcie litery L, znajdziemy zarówno te niewielkich rozmiarów – o długości głównej części ok. 140 centymetrów – jak i te zdolne swobodnie pomieścić 4 lub 5 osób siedzących. Jeśli wybierany przez nas mebel będzie również pełnił funkcję spania, należy sięgnąć po taki narożnik, by po rozłożeniu mogły się na nim zmieścić dwie dorosłe osoby. Miejsce do leżenia powinno mieć powierzchnię około 140 centymetrów szerokości oraz 2 metrów długości. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób planujących korzystać z narożnika regularnie, każdej nocy. Warto także zwrócić uwagę na sam mechanizm rozkładania narożnika, który w przypadku poszczególnych modeli może wyglądać odmiennie. Niekiedy jest uruchamiany przez zwykłe podniesienie siedziska, w innych przypadkach należy przesunąć jego odpowiednie moduły. Zaletą takiego narożnika będzie także możliwość przechowywania w jego wnętrzu pościeli, po jego złożeniu.

Narożniki w kształcie litery U wybierane są do największych salonów, w których umieszcza się je zazwyczaj w centrum pomieszczenia. Pozwalają na prowadzenie spotkania towarzyskiego dużej liczbie osób; z tego powodu znajdują także zastosowanie w biurach, siedzibach firm, miejscach szkoleniowych dla biznesu oraz innych. Szczególnie chętnie wybierane są narożniki tapicerowane, pokrywanego najróżniejszego rodzaju materiałami, w tym także skórą. Stanowić mogą świetne uzupełnienie wyglądu danego pomieszczenia, wpasowując się zarówno do wystroju klasycznego, minimalistycznego jak i nowoczesnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here