Nowoczesna kuchnia z wyspą – praktyczne porady

Wiele jest projektów, które warto wziąć pod uwagę – kuchnia z wyspą jest jedną z ciekawszych aranżacyjnie propozycji. Jeśli masz przestronne wnętrze i dużo miejsca,warto podjąć się takiej realizacji. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne, poprawia komfort pracy i pozwala czerpać przyjemność z gotowania. Przygotowaliśmy kilka porad, które przydadzą się osobom planującym kuchnię z wyspą.

Wyspa kuchenna – praktyczna ozdoba

Wyspa to element kuchni otwartej, wyposażony w zlew i umiejscowiony w miejscu, w którym w kuchni zamkniętej typu L lub U znajduje się tradycyjnie stół. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w przestronnych wnętrzach – plan kuchni opiera się na trójkącie roboczym – w których jest nie tylko praktyczne, ale też atrakcyjne wizualnie.

Urządzając kuchnię, należy starannie dobierać materiały – blat kuchenny, meble, oświetlenie – aby całość prezentowała się harmonijnie, ale to wyspa będzie najważniejszą ozdobą takiego pomieszczenia.

Podstawowe zalety kuchni z wyspą

Najważniejszą zaletą wyspy w kuchni jest to, że podczas przygotowywania posiłków – np. sałatki lub przekąsek – mamy przestrzeń przed sobą. W tradycyjnym układzie zwykle patrzymy w ścianę, nie mając kontaktu z domownikami czy gośćmi. Wyspa wyposażona jest zwykle w zlew oraz płytę elektryczną, a także blaty kuchenne, dzięki czemu można wykonywać podstawowe czynności. Jej funkcjonalność polega głównie właśnie na tym, że usprawnia pracę i skraca dystans.

Jak wybrać blat – drewniany, z konglomeratu, kamienia?

Kamienie na blaty kuchenne to m.in. bazalt, granit czy porfir, solidne, wytrzymałe i odporne na zaplamienia. Warto też wybrać marmur, ale trzeba pamiętać o specjalnym zabezpieczeniu go przed plamami i nasiąkaniem płynów – impregnacja jest konieczna. Blaty z konglomeratu wyróżniają się odpornością na wysoką temperaturę, wilgoć i środki chemiczne, ale można je uszkodzić mechanicznie lub zarysować.

Blaty drewniane są wyjątkowe, bo wykonane ze szlachetnego materiału i sprawdzą się w ponadczasowych wnętrzach. Mimo że nie są odporne na działanie wysokiej temperatury czy zalanie wodą tak jak blaty z innych materiałów to jednak odpowiednio zabezpieczone np. twardym woskiem olejnym posłużą na długie lata. Dzięki możliwości odnowy blaty drewniane mają duże grono zwolenników, ale należy pamiętać aby wybierać twarde gatunki – jak rodzimy dąb lub buk czy też egzotyczne gatunki, np. merbau czy mahoń.

Wyposażenie wyspy kuchennej

Zastanów się, do czego konkretnie wyspa ma służyć – możesz ją wyposażyć m.in. w płytę grzewczą i zlewozmywak, chociaż nie tylko. Te dwa elementy i kuchenne blaty – drewniane, marmurowe czy z konglomeratu – zapewniają wygodną i sprawną pracę w kuchni. Zwykle służy ona do przygotowywania śniadań, przekąsek, napojów i kolacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here