Nowoczesne wkłady kominkowe - wydajne rozwiązania dla Twojego domu

Kominek to piękna ozdoba do niemal każdego wnętrza. Na co zwrócić uwagę, by nie tylko cieszyć się emitowanym ciepłem, ale również by był on trwałym, schludnym i wydajnym elementem instalacji grzewczej?

Nowoczesne kominki – z czego się składają?

Wkład kominkowy to najważniejszy element każdego kominka. Jednak nie wystarczy zdecydować się na jakiś wkład – by czerpać korzyść z jego możliwości, należy odpowiednio dobrać go do naszych wymagań – pod względem mocy, użytego materiału czy dodatkowych funkcjonalności. 

Jedna z pierwszych decyzji, przed którą stajemy, decydując się na zakup wkładu kominowego dotyczy materiału, z którego będzie wykonany. Wkłady żeliwne zazwyczaj są znacznie grubsze i solidniejsze, pozbawione łączeń, dzięki temu bardzo szczelne. Lepiej się dopasowują do klasycznych wnętrz, ze względu na swój wygląd. Natomiast stalowe wkłady kominkowe oferują większy wybór opcji do wyboru, mogą być wyposażone w płaszcz wodny. Dużo częściej to właśnie z nich korzystają nowoczesne kominki – oferują również udogodnienia typu komora wtórnego spalania, czy katalizator, znacznie przyczyniając się do poprawienia sprawności spalania. 

Inną, nie mniej istotną kwestią jest moc i sprawność kominka. Nowoczesne kominki mogą służyć nawet jako jedyne źródło ogrzewania. W tym celu muszą jednak być odpowiednio wydajne. By to obliczyć, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, które będzie miał za zadanie ogrzewać. Dla kominka będącego głównym źródłem ogrzewania zwyczajowo zakłada się, że na metr kwadratowy powierzchni o wysokości 2,5 metra potrzeba 80 W (0,08 kW) energii do 140 W (0,14 kW), w zależności od jakości zastosowanej izolacji cieplnej. Przykładowo, zakładając, że zamierzamy ogrzewać dom o powierzchni 80 m2 kominkiem będziemy potrzebować modelu o mocy 6,4 kW, w przypadku domu z bardzo dobrą izolacją, a maksymalnie o mocy 11,2 kW, w przypadku budynku wykonanego w starej technologii, właściwie bez izolacji cieplnej. 

Nowoczesne kominki – co jeszcze mogą oferować?

W zależności od modelu i naszych potrzeb inne również warte rozważenia dodatki to:

  • komora wtórnego spalania lub/i katalizator spalin – pozwala nie tylko emitować czystsze spaliny, ale również znacznie podnosi efektywność cieplną samego kominka (więcej ciepła z mniejszej ilości paliwa),
  • płaszcz wodny – umożliwia wykorzystanie kominka z układem centralnego ogrzewania, poprawiając dystrybucję ciepła w domu, a nawet grzanie wody w bojlerze,
  • kurtyna powietrzna – nawiew powietrza wokół szyby – przyczynia się do zmniejszonego brudzenia się szyby smołą, dzięki czemu wygląda efektowniej i rzadziej wymaga czyszczenia. 

Niezależnie na który model się zdecydujemy, nowoczesne kominki są świetnym sposobem na efektywną dekorację i ogrzanie naszych pomieszczeń. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here