Obchody uroczystości narodowych w Gdańsku

Gdańsk jest miastem zajmującym szczególne miejsce w sercach Polaków. Wiele uroczystości narodowych obchodzonych jest tutaj szczególnie wzniośle. Wszystkie święta organizowane cyklinicznie, takie jak Odzyskanie Niepodległości 11 listopada lub Święto Konstytucji 3 maja, naznaczone są śladem historii najnowszej. Gdańsk jest dumny, że to tutaj narodziła się Solidarność. Co jeszcze wydarzyło się w Gdańsku?

Marzec ‘68

Gdy kryzys polityczny rozszerzał swój zasięg, demonstracje publiczne okazały się nieuniknione. W wielu miastach, także w Gdańsku, doszło do manifestacji studenckich (to właśnie tutaj 15 marca odbyła się największa w kraju demonstracja, w której udział wzięło 20 tysięcy osób). Manifestacje kończyły się starciami z milicją i wojskiem, w których dochodziło do zranień oraz śmierci manifestantów.

Grudzień ‘70

Wkrótce po Wydarzeniach Marcowych w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zaczęło dochodzić do kolejnych protestów. Od 14 do 22 grudnia 1970 roku miała miejsce masakra na Wybrzeżu – wiece, zamieszki i strajki, krwawo stłumione przez wojsko i milicję obywatelską. Punktem kulminacyjnym strajków było zamordowanie Zbyszka Godlewskiego, którego śmierć stała się swoistym symbolem walki z reżimem totalitarnym.

Porozumienia sierpniowe

Gdy w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, wydarzenia ruszyły lawinowo. Do protestów przyłączały się kolejne zakłady, firmy i instytucje z całego kraju. Rozpoczęto rozmowy z rządem. To tutaj powstał ruch narodowościowy – NZSS „Solidarność”, walczący o wolność i niepodległość. Bez przesady można stwierdzić, że Sierpień 1980 stanowił impuls do zmian systemowych, które następnie doprowadziły do upadku PRL-u, do zwycięstwa demokracji w Polsce i innych krajach bloku wschodniego, wreszcie – do odzyskania suwerenności i powstania III Rzeczypospolitej.

Współczesne świętowanie

Obchody świąt narodowych w Gdańsku zawsze są wzniosłe i potężne. Oprawę instytucji, ulic i domów stanowią flagi narodowe i kotyliony. Wszędzie można spotkać biało-czerwone bukiety kwiatów oraz małe dzieci, wymachujące papierowymi flagami. Atmosfera jest zawsze uroczysta i radosna, ale przepełniona też nutką nostalgii i dumy z historii miasta i jego społeczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here