Obserwacja cyklu miesiączkowego jako antykoncepcja – czy naturalne metody planowania rodziny są skuteczne?

Obserwacja cyklu miesiączkowego oraz temperatury ciała pozwala dostarczyć kobiecie wielu informacji na temat jej płodności oraz stanu zdrowia. Duże znaczenie mają przede wszystkim badania naturalnej wydzieliny z pochwy, które pozwalają ustalić dni płodne i zaplanować czas współżycia. Obserwacja śluzu jako metoda antykoncepcyjna została opisana w połowie XX wieku przez australijskiego lekarza Johna Billingsa. Badanie polega na pobraniu naturalnej wydzieliny na chusteczkę lub wacik – najlepiej przyłożyć papier do miejsc intymnych lub zebrać tzw. śluz szyjkowy, czyli wydzielinę znajdującą się w górze pochwy.

Śluz płodny czy niepłodny?

W okresie niepłodnym śluz jest bardzo skąpy lub prawie go nie ma. Im bliżej owulacji jednak, tym bardziej zmienia swój wygląd. Oznaką dni płodnych jest wydzielina o przezroczystej konsystencji, śliska i ciągnąca się. Kobieta odczuwa wówczas dużą wilgotność w pochwie. Z kolei śluz o gęstej konsystencji, nieprzezroczysty, mętny, w kolorze białym lub żółtym oznacza dni niepłodne. Taka wydzielina nie przepuszcza plemników do macicy. Zdarzają się oczywiście nieprawidłowości w wyglądzie śluzu – zmienia on kolor, może posiadać widoczne grudki. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą i zastosować odpowiedni probiotyk ginekologiczny. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://www.lactovaginal.pl.

Metoda objawowo-termiczna

Inną, naturalną metodą antykoncepcji jest sprawdzanie temperatury ciała. Wyniki obserwacji należy zapisywać w kalendarzu lub specjalnej aplikacji. W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego temperatura powinna oscylować w granicach 36,6 stopni Celsjusza. Przed owulacją wartość spada do ok. 36,4 stopnia, zaś bezpośrednio po wzrasta do ok. 36,7-37 stopni. Za dni płodne uznaje się okres 6 dni przed podniesieniem się temperatury oraz 3 dni po. Naturalne metody antykoncepcyjne mogą być skuteczne, jednak należy pamiętać o tym, że na temperaturę ciała wpływają różne czynniki, które mogą zaburzyć cykl menstruacyjny, a także przyspieszyć lub opóźnić owulację. Należy do nich osłabienie organizmu, przeziębienie, stres czy zażywanie leków.

Interesują Cię informacje o zdrowiu intymnym, zapobieganiu ciąży oraz chorobom przenoszonym drogą płciową? Już teraz sprawdź artykuł o zakażeniach pasożytniczych: Rzęsistkowica – jak chronić się przed tą chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here