On Line czy Off Line – jaką organizować konferencję

Jeszcze kilka lat temu eventy offline były oczywistym wyborem wśród większości organizatorów. Jednak pandemia zupełnie zmieniła to podejście. Dlatego, nawet kiedy obostrzenia nie są już tak restrykcyjne, firmy stoją przed dylematem – jaką formę konferencji wybrać? Nie można jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zarówno wydarzenia online jak i spotkania na żywo mają swoje zalety i wady. Dlatego należy uwzględnić charakter eventu oraz jego główny cel. Zatem, co w takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę?

Zalety konferencji online

Nic dziwnego, że prowadzenie eventów przez Internet nie traci na popularności. Przede wszystkim jest to najbardziej wygodna opcja z możliwych. Można uczestniczyć w wydarzeniu bez wychodzenia z biura czy domowego gabinetu. Dzięki temu rozwiązany zostaje problem wielogodzinnej podróży czy stania w korkach.  To zwiększa szansę na dużą frekwencję, ponieważ umożliwia uczestnictwo osobom, które z jakiegoś powodu nie mogłyby dojechać na miejsce. To ogromna oszczędność czasu, energii i pieniędzy, również dla organizatorów. Nie muszą przeznaczać tak dużego budżetu na salę konferencyjną, catering czy noclegi dla prelegentów. Oczywiście logistyka takiego wydarzenia też jest znacznie prostsza do zaplanowania. Jednocześnie uczestnicy mogą wchodzić ze sobą w interakcję w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia komunikację. Do przeprowadzania konferencji online warto wykorzystać specjalnie stworzoną do tego celu platformę. Wejdź na stronę https://bluplatform.io/platforma/, aby poznać szczegóły.

Wady konferencji online

Niestety jak wszystko również konferencję internetowe mają swoje wady. Choć brak konieczności spotkań na żywo może być wygodną opcją, to izolacja w dłuższej perspektywie może być przytłaczająca. Możliwość integracji jest w tym przypadku mocno ograniczona. Co więcej, w przypadku konferencji istotnym elementem są przerwy czy spotkania po wystąpieniach. Konferencje online niestety kończą się wraz z zaplanowanym programem i często uczestnicy nie mają motywacji lub po prostu możliwości, aby zostać dłużej i podyskutować.

Zalety konferencji offline

Tutaj największą zaletą jest oczywiście bezpośredni kontakt z prowadzącymi oraz innymi uczestnikami. I trzeba zaznaczyć, że prelegenci mogą znacznie łatwiej nawiązywać znajomości i swobodnie rozmawiać bez obaw o szybkość łącza czy inne usterki. Wszyscy mają szansę w pełni skupić się na konferencji, natomiast w przypadku zdalnego uczestnictwa, uwaga odbiorców bywa często rozproszona. Przez to może się okazać, że wyniosą oni ze spotkania znacznie mniej, niż gdyby byli na miejscu.  Na konferencji offline znacznie łatwiej jest w pełni skupić się na omawianym zagadnieniu. Przez łatwość bezpośredniej komunikacji oraz atmosferę sprzyjającą pracy i zaangażowaniu konferencje w kontakcie mogą okazać się dużo bardziej owocne.

Wady konferencji offline

Można powiedzieć, że wady konferencji offline są dokładną odwrotnością zalet spotkań przez Internet. Tutaj problemem będzie oczywiście konieczność dojazdów, które w wielu przypadkach często zajmują długie godziny, przez co wiele osób może zrezygnować z uczestnictwa ze względu na brak czasu. Dla organizatorów jest to także dużo większy wydatek, ponieważ konieczne jest  wynajęcie sali, zorganizowanie cateringu czy zapewnieniem noclegów. Jest to dużo większe wyzwanie logistyczne, które może wymagać zatrudnienia znacznej ilości podwykonawców. Właśnie z tych przyczyn konferencje online zyskują na popularności. Powstały też firmy, które specjalizują się w obsłudze takich wydarzeń. Duże doświadczenie w tej branży ma firma wydarzeniaonline, organizująca zresztą nie tylko konferencje, ale również webinary, szkolenia, warsztaty czy koncerty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here