Panele solarne – co to takiego

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest tematem coraz częściej poruszanym przez osoby zainteresowane budową domu jednorodzinnego. Do pozyskiwania takiej energii służą odpowiednio dobrane panele solarne. Czym one dokładnie są i co należy wiedzieć na ten temat?

Panele solarne, fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – co oznaczają te pojęcia?

Zgłębiając temat energii pozyskiwanej z promieni słonecznych, można spotkać się z różnymi pojęciami oznaczającymi urządzenia stosowane w tych instalacjach. Często są one stosowane zamiennie, chociaż nie jest do końca właściwe. Panele solarne i fotowoltaiczne to określenie dotyczące urządzeń umożliwiających przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Z kolei kolektory słoneczne pozwalają na absorpcję ciepła energii słonecznej, a następnie przekazanie jej dalej. Kolektory często wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej.

Warto też podkreślić, że system paneli solarnych, czyli fotowoltaicznych jest praktycznie całoroczny. Nawet przy słabszym świetle w okresie jesienno-zimowym wytwarza energię, chociaż często jest jej mniej w porównaniu do miesięcy letnich. Wówczas można skorzystać z prądu przekazanego do operatora sieci. Wskazuje się, że kolektory słoneczne są skuteczne jedynie w okresie od kwietnia do września. Okres ten uznawany jest za najcieplejszy w roku. Absorpcja ciepła jest wówczas na bardzo wysokim poziomie. Przy niskich temperaturach powietrza nie jest to już możliwe.

Czy inwestycja w panele solarne to dobry pomysł?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy inwestowanie w panele fotowoltaiczne jest dobrym pomysłem. Jak się okazuje, inwestycja ta bywa bardzo opłacalna. Rezygnując z tradycyjnych metod pozyskiwania energii, można wpłynąć na jakość powietrza i bezpieczeństwo całego środowiska. Co więcej, jak zostało to już wspomniane, instalacja paneli solarnych stanowi sposób zoptymalizowania kosztów związanych z utrzymaniem domu. Z roku na rok koszt inwestycji zwraca się coraz szybciej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że instalacje tego typu są już nieco tańsze niż kilka lat temu. Istnieje również wiele programów pozwalających na uzyskanie dofinansowania do zakupu paneli. Od tego roku osoby decydujące się na mikroinstalacje fotowoltaiczne (do 10 kW) mogą liczyć na bezzwrotną dotację rządową w wysokości 5000 zł. Możliwe stało się też odliczenie kosztów inwestycji od podatku dochodowego – kwota poniesionych wydatków zmniejsza wówczas podstawę opodatkowania.

Warto pamiętać o tym, że cena jednostkowa wytworzonej w ten sposób energii jest znaczne niższa niż oferowana przez operatorów sieci. A w pochmurne dni, kiedy bieżąca produkcja prądu jest mniejsza, można skorzystać z przesłanej wcześniej do operatora nadwyżki wytworzonej w czasie słonecznej pogody. Trzeba tylko pamiętać o tym, że od operatora odbiera się 80% wysłanej energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here