Planowanie budowy - jak ustawić dom względem stron świata

Planując budowę domu powinno wziąć się pod szczególną uwagę jego usytuowanie względem stron świata. Wykorzystanie naturalnej energii słonecznej to podstawa nowoczesnego projektowania budynków. Odpowiednie położenie domu oraz poszczególnych pomieszczeń pozwoli długo cieszyć się słońcem, zaoszczędzić na ogrzewaniu, a ponadto pozytywnie wpłynie na samopoczucie domowników. Zasady są proste, a ich wyznacznikiem słońce które naturalnie oświetla i ociepla poszczególne pomieszczenia. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas usytuowania budynku względem stron świata.

Strony świata a układ pomieszczeń w domu

Rozplanowanie pomieszczeń domu powinno podnosić komfort i funkcjonalność domu. Powszechny jest pogląd, że strona południowa powinna być zarezerwowana  dla pomieszczeń w których spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Należą do nich salon, kuchnia czy pokoje dziecięce. Ekspozycja południowa pozwala przez długi czas korzystać z naturalnego oświetlenia. Ponadto pomieszczenie znajdujące się od strony południowej będą najintensywniej ogrzewane energią słoneczną. Ważne rolę pełnią tu przeszklenia, im większe tym lepiej. Należy jednak pamiętać o montażu żaluzji, aby uniknąć przegrzania latem. Wschodnia i zachodnia strona domu jest również dobrze doświetlona w ciągu dnia. W zależności od indywidualnych potrzeb można zaplanować tam sypialnie czy pokoje dziecięce. Zupełnie odwrotnie sytuacja wygląda od północnej strony budynku. Tu elewacja budynku jest najmniej oświetlona. Najlepiej więc od strony północnej  usytuować pomieszczenia nie wymagające ogrzewania w których spędzamy najmniej czasu w ciągu dnia np. spiżarnie, pomieszczenia techniczne. Od strony północnej należy ograniczać ilość i wielkość okien, aby nie generowały strat ciepła. Idealna jest sytuacja, gdy wjazd oraz wejście na działce znajdują się od strony północnej domu, natomiast taras od południowej lub południowo-zachodniej co umożliwia nam oglądanie zachodów słońca. 

Sytuacja nieco komplikuje się, gdy działka nie posiada możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej i inwestorzy we własnym zakresie muszą zadbać o odprowadzenie ścieków. Rozwiązaniem jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo ze względu na uciążliwą i kosztowną eksploatacje jest niechętnie stosowanym rozwiązaniem. Obecnie najbardziej polecanym rozwiązaniem są biologicznej oczyszczalnie ścieków. Jeżeli działka jest duża nie ma problemu z usytuowaniem oczyszczalni. Jednak obecnie rzadko zdarza się tak komfortowa sytuacja i miejsce jest ograniczone. Dodatkowo należy pamiętać, że raz na jakoś czas z przydomowej oczyszczalni ścieków należy wybrać osad nadmierny, więc lokalizacja oczyszczalni powinna być dostępna dla taboru asenizacyjnego. Dlatego na niedużych działkach lub gdy nie chcemy mieć przydomowej oczyszczalni zamontowanej w ogrodzie, dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie oczyszczalni pod parkingiem lub wjazdem do garażu. Wymaga to mocnej konstrukcji zbiornika oczyszczalni i wielu producentów nie pozwala na taki montaż. Idealnym rozwiązaniem jest przydomowa biologiczna oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Urządzenie NV charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, bezzapachową pracą, estetycznym wyglądem (na zewnątrz widoczny jest tylko jeden właz rewizyjny) oraz istniej możliwość montażu oczyszczalni NV pod terenem przejezdnym. Ponadto przydomowa biologiczna oczyszczalnia NV objęta jest 20-letnią gwarancją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here