Pojazdy sprowadzane z USA

krótkotrwała moda, czy stała alternatywa dla rynku europejskiego?

Rynek samochodowy w Polsce od wielu lat zapełniany jest pojazdami, sprowadzanymi z zachodniej części Europy. Od momentu otwarcia granic między państwami członkowskimi UE sprowadzanie samochodów z zachodu stało się popularnym sposobem na nabycie pojazdu oraz interesujący biznes, polegający na pośrednictwie w transakcjach. 

Obecnie, polski rynek samochodów używanych jest przesycony wrakami z krajów Europy zachodniej. Samochody bardzo wysłużone lub po poważnych kolizjach kuszą niską ceną, ale coraz mniej osób daje się nabrać na tanie sztuczki handlarzy… Alternatywą staje się rynek amerykański. Pojazdy sprowadzane z USA są atrakcyjne nie tylko ze względu na odmienne od europejskiego standardy stylistyczne wnętrza i elementów zewnętrznych, ale również ze względu na cenę.

Czy pojazd z USA to duże ryzyko?

Amerykanie nie eksploatują samochodów tak długo, jak Europejczycy. Sprzedawane przez nich pojazdy są w zdecydowanie lepszym stanie niż samochody z rynku europejskiego. Zastanawiając się, jak przygotować się do kupna samochodu z USA, warto wziąć pod uwagę kilka, istotnych czynników, kształtujących opłacalność i pewność inwestycji. Zacznijmy od tego, że nie opłaca się działać na własną rękę. 

Dostęp do najlepszych ofert oraz osobiste dopilnowanie procedury, łącznie z udziałem w aukcji, jeśli jest taka konieczność, załatwi firma, zajmująca się pośrednictwem w transakcjach kupna pojazdu z USA. Formalności będzie trochę więcej niż w przypadku importu pojazdu z Europy zachodniej. 

Konieczne będzie opłacenie cła, akcyzy, podatku VAT oraz pokrycie kosztu transportu do portu morskiego w USA, podróży kontenerowcem oraz transportu z portu europejskiego do Polski. Współpraca z pewnym źródłem ofert to zdecydowanie mniejsze ryzyko, jednak trzeba doliczyć koszt prowizji za pośrednictwo. 

Sprawdzenie historii pojazdu, zminimalizuje ryzyko

Stan techniczny samochodu jest podany do wiadomości, jednak osobiste sprawdzenie, dokumentujące, że historia pojazdu z USA jest zgodna z informacjami, zdecydowanie uspokoi spekulacje na temat dotychczasowego użytkowania samochodu. 

Historię pojazdu można sprawdzić osobiście. Wpisując nr VIN na stronie www.autobaza.pl szybko zweryfikowana zostanie historia pojazdu z USA, który chcemy sprowadzić. W przypadku samochodów, które brały udział w kolizji, cena kształtuje się z reguły na poziomie opłacalności, gdyż pojazdy z USA nawet lekko uszkodzone, trafiają na sprzedaż. Amerykanom nie opłaca się naprawiać uszkodzonych pojazdów, wybierają nowe, które u nich są tańsze niż w Europie. Uszkodzone pojazdy nie są wrakami, kwalifikują się jednak do serwisu.

Jakie samochody sprowadzane z USA znajdują nabywców w Polsce?

Ze względu na koszty dokumentacji, opłat podatkowych oraz transportu, opłacalność sprowadzania pojazdów z USA rośnie wraz z wartością danego samochodu na rynku europejskim. 

W Europie pojazdy doskonale utrzymane, trzydziestoletnie, mają sporą wartość. Opłacalny jest również import pojazdów prawie nowych lub luksusowo wyposażonych. Samochody sportowe i luksusowe również warto sprowadzać z USA, gdyż ich wartość w Europie jest wyższa. 

Aby maksymalnie skorzystać, warto śledzić kurs dolara. Osłabienie wartości amerykańskiej waluty wpłynie na obniżenie wartości pojazdu w momencie zakupu w walucie polskiej. Ze względu na przepisy, znoszące opłatę akcyzową za transport pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym do końca 2020 r. nowoczesne samochody, ekologiczne z USA są trzecią grupą pojazdów, najczęściej sprowadzanych z USA. 

Najistotniejsze przy sprowadzaniu historii pojazdu z USA

Podsumowując, co jest ważne przed i w trakcie procedury sprowadzenia pojazdu z USA?

  • wybór odpowiedniego pojazdu, 
  • kontakt z firmą, która na miejscu dopełni formalności,
  • sprawdzenie historii pojazdu na autobaza.pl
  • dokonanie opłat: przelew kwoty wartości samochodu, prowizji, akcyza, cło, transport do Polski,
  • dokonanie rejestracji w kraju oraz dostosowanie wyposażenia do wymogów UE.

Więcej o samochodach z USA przeczytasz: Cechy charakterystyczne samochodów z USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here