Nadszedł 20. tydzień ciąży? Przygotuj się na coraz intensywniejsze zmiany zachodzące w Twoim ciele, ponieważ w drugiej połowie ciąży rozwój dziecka nabiera tempa. Sprawdź, co Cię czeka w tym okresie i z jakimi dolegliwościami będziesz się zmagać.

Półmetek ciąży i II trymestru to czas, który przyniesie mnóstwo radości, ale i wiele nieprzyjemnych dolegliwości. W 20. tygodniu ciąży w Twoim wyglądzie zajdzie wiele zmian związanych z intensywnym rozwojem płodu.

Pojawienie się teleangiektazji

Na tym etapie dochodzi do wzmożonego wydzielania hormonów ciążowych – przede wszystkim estrogenów. Przyczyniają się one do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co może skutkować pojawieniem się teleangiektazji, czyli tzw. pajączków naczyniowych. Mogą pojawiać się na twarzy, ramionach, górnej części klatki piersiowej i na nogach, a szczególnie widoczne są u kobiet o jasnej karnacji. Dobra wiadomość jest taka, że do ok. 3. miesiąca po porodzie powinny zniknąć samoistnie.

Uwaga na anemię

13 tydzień ciąży to okres, w którym zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Aby nie dopuścić do niedokrwistości, pamiętaj o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki tego pierwiastka oraz witaminy B12. Codzienny jadłospis komponuj tak, aby nie zabrakło w nim produktów takich jak morele, brokuły, natka pietruszki, pomidory i rośliny strączkowe.

Warto także regularnie wykonywać morfologię krwi – wyniki na granicy normy pozwolą lekarzowi podjąć stosowne działania przeciwko anemii.

Bolesne skurcze łydek

Wiele kobiet na półmetku ciąży skarży się na bolesne skurcze łydek. Dokładna przyczyna tych dolegliwości nie jest znana, ale wiąże się z niedoborem magnezu lub potasu. Suplementy przepisane przez lekarza pozwolą Ci uporać się z tymi nieprzyjemnymi objawami.

Napinanie i twardnienie brzucha

Między 18. a 20. tygodniem ciąży pojawiają się pierwsze skurcze przepowiadające, czyli tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Mięsień macicy napina się od czasu do czasu, przez co wywołuje delikatnie twardnienie brzucha – w ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się porodu.

Tego rodzaju skurcze są fizjologiczne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Bardzo szybko mijają – wystarczy, że się położysz.

Ból w pachwinach

W tym okresie ciąży organizm zaczyna produkować relaksynę – hormon, który przyczynia się do rozluźnienia połączeń stawowych, w tym kości miednicy. Dlatego co jakiś czas możesz odczuwać nieprzyjemne bóle w okolicach pachwin.

Możliwe pierwsze ruchy dziecka

Między 20. a 22. tygodniem ciąży możesz doświadczyć pierwszych ruchów dziecka. Na tym etapie nie będą one szczególnie wyraźne: odczujesz je raczej jako delikatne muśnięcia i bulgotania. Na mocne kopnięcia przyjdzie jeszcze czas. 13tydzień ciąży wiąże się z występowaniem różnych objawów, które stanowią element przygotowania do porodu. W razie jakichkolwiek obaw skontaktuj się z lekarzem – ginekolog odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here