sob 1 paź
16°C / 60.8°F

Półwysep Helski

Wyślij znajomemu

Wyślij link znajomemu

Powiadom znajomegoo ciekawym artykule

http://www.gdansk4u.pl/poza-gdanskiem/polwysep-helski
Błąd przetwarzania formularza
Wiadomość została poprawnie wysłana
Powiększ

PÓŁWYSEP HELSKI

   

   Półwysep Helski (Mierzeja Helska )stanowi jedyną w swoim rodzaju osobliwość przyrodniczą i krajobrazową w Polsce. Powstał dzięki prądom morskim niosącym piasek wypłukiwany z dna morskiego. Długość półwyspu to około 34 kilometry, szerokość w pobliżu nasady od 200 do 500 metrów, w okolicach Jastarni ponad 1100 metrów, natomiast w rejonie Helu osiąga ponad 2900m. Półwysep Helski to obszar o największej liczbie dni słonecznych i jednocześnie najsilniejszych wiatrach.

 

  Ze względu na unikatową formę cały Półwysep należy od 1978 roku do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia parku wynosi 15 491 ha, natomiast 12 119 stanowi jego strefę ochronną.


   Przez Półwysep Helski przebiega pieszy szlak turystyczny - "Nadmorski" - prowadzący z Krokowej do Juraty. Fauna Półwyspu Helskiego nie jest bogata, lecz bardzo ciekawa. W okresie przemieszczania się ptaków - wiosną i jesienią -  na Półwyspie pojawiają się takie gatunki jak: kormorany, perkozy i czajki. Można tu spotkać również kilkadziesiąt gatunków mew, rybitw i kaczek.

 


 

   Półwysep Helskie ofertuje wiele atrakcji turystycznych: fokarium, latarnia morska z 1825 roku, Izba Pamięci Marynarki Wojennej oraz Muzeum Rybołówstwa. Rośnie popularność aktywnych form spędzania  czasu: wycieczki piesze i rowerowe, aerobik na plaży, nurkowanie na wrakach, windsurfing kitesurfing. Hel i okoliczne miejscowości są coraz bogatsze w obiekty sportowe, hale, korty tenisowe. Wielu turystów korzysta z niezwykłej właściwości helskich plaż: te morskie oddalone są miejscami o kilkadziesiąt metrów od tych nad Zatoką Gdańską. Przy dobrej widoczności widać też gdańskie plaże.

 

Wyślij znajomemu

Wyślij link znajomemu

Powiadom znajomegoo ciekawym artykule

http://www.gdansk4u.pl/poza-gdanskiem/polwysep-helski
Błąd przetwarzania formularza
Wiadomość została poprawnie wysłana
Powiększ
comments powered by Disqus
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij