Rower górski MTB czy rower trekkingowy

Stoisz przed dylematem, czy kupić rower górski, czy trekkingowy? Dla niezdecydowanych przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, co wyróżnia te dwa typy jednośladów.

Rowery górskie

Do niedawna był to najpopularniejszy typ rowerów. Rower górski MTB można szybko rozpoznać po szerokich oponach, widocznych amortyzatorach i wysokiej ramie. Duże znaczenie dla komfortu ma tu rama. Niski skok ramy jest idealny dla osób, które nie wybierają się na trudne i ekstremalne wyprawy po lasach czy górach. Rowery MTB sprawdzą się do jazdy rekreacyjnej, uprawiania sportu czy krótkich do wypadów za miasto.
Jego konstrukcja, osadzenie na dobrych oponach i przednie amortyzatory to atuty MTB, dzięki którym można na nim pokonać nierówności terenu. Polecamy rower górski MTB z jak najlepszymi amortyzatorami, które zapewnią komfortową, płynną i bezpieczną jazdę. Rowery górskie MTB są też bardziej odporne na uszkodzenia.

Producenci rowerów oferują wiele modeli rowerów górskich w dużym przedziale cenowym. Trzeba też pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru opon – dostępne są rowery górskie z oponami w rozmiarach 26, 27,5 oraz 29 cali. Większy rozmiar to gwarancja wyższych prędkości na zjazdach oraz sprawne poruszanie po wyboistych drogach. Mniejsze koła to z kolei większa zwrotność. Dużą popularność zyskuje wielkość pośrednia, bo łączy zalety obu rozwiązań.

Rowery trekkingowe

Rower trekkingowy jest aktualnie najczęściej wybieranym modelem. Ma wiele wspólnego z rowerem miejskim i też sprawdzi się doskonale do jazdy po asfalcie oraz po drogach szutrowych. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę, będzie to dobry wybór. Wygodna i wyprostowana pozycja pozwala na utrzymanie kontroli nad pojazdem, a także jest lepsza dla kręgosłupa. Rowery trekkingowe są lżejsze i bardzo dobrze sprawdzają się na wypady turystyczne.

Rowery te charakteryzują się też tzw. twardym przełożeniem, czyli biegi najtwardsze potrzebują użycia większego nacisku na pedały. Rower trekkingowy będzie odpowiedni zarówno do komfortowej jazdy po mieście, jak i na wielodniowe wycieczki. Jazda na rowerze trekkingowym jest szybka i płynna. Wystarczy go odpowiednio wyposażyć w różne akcesoria, m.in. sakwy czy błotniki, by stał się bardziej wielofunkcyjny.

Węższe i wysokie opony zapewniają sprawną i komfortową jazdę. Co ważne, amortyzacja roweru trekkingowego nie pochłania tak wiele energii w trakcie pedałowania jak w modelach górskich. To dość uniwersalny rower, który będzie dla wielu osób rozsądnym kompromisem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here