Rozwód a kontakty z dzieckiem – jak to wygląda w praktyce?

0
1626

Kiedy małżeństwo decyduje się na rozwód, nie może zapomnieć o swoich dzieciach. Choć pociechy często tego nie okazują, przeżywają rozstanie rodziców bardziej niż mogłoby się im wydawać. Szczególnie w trakcie trwania procesu opiekunowie powinni zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoich potomków, a po ustaniu małżeństwa sprawować nad nimi opiekę naprzemiennie.

Rozwód nie oznacza utracenia kontaktu z dzieckiem dla jednej ze stron. Wręcz przeciwnie, dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego pociechy dwójka rodziców powinna utrzymywać z nią dobre relacje pomimo tego, że nie są już małżeństwem. Chcesz wiedzieć, na jakiej podstawie ustalany jest sposób utrzymywania kontaktu z dzieckiem i kto o tym decyduje? Zapraszamy do lektury!

Ustalenie sposobu utrzymywania kontaktu z dzieckiem

Podczas sprawy rozwodowej omawiane są również kwestie dzieci. Sędzia ogłaszając wyrok rozwodowy przedstawia także decyzję w sprawie kontaktów z dzieckiem. Określa u kogo będzie zamieszkiwało, jak często będzie widywało się z drugim rodzicem oraz jak te spotkania będą wyglądały. Zasądza także alimenty. Sąd zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro dziecka i w imię tej idei stara się stworzyć sytuację, w której potomek będzie miał kontakt z obojgiem rodziców.

Władza rodzicielska to jedno, ale kontakty z pociechą to kwestia obowiązkowa dla obojga rodziców. Powinni się wzajemnie starać, by dziecko miało jak najlepsze relacje z drugim oraz podejmować zgodne decyzje w sprawie jego wychowania. Sąd chcąc ułatwić rodzicom dziecka te procesy, wydaje konkretne wyroki i ma prawo je egzekwować. Jeśli wcześniej podjęli oni wspólne ustalenia dotyczące kontaktów z dzieckiem, sąd zazwyczaj przychyla się do tych porozumień, uwzględniając oczywiście potrzeby dziecka.

Porozumienie w sprawie kontaktów z dzieckiem

Istnieje coś takiego, jak rodzicielski plan wychowawczy, w którym matka i ojciec mogą ustalić, w jaki sposób mają wyglądać ich kontakty z dzieckiem. Taki dokument sporządza się jeszcze w trakcie trwania procesu rozwodowego i przedstawia sądowi, który z pewnością weźmie go pod uwagę wydając ostateczny wyrok. Plan powinien być wspólnym ustaleniem obu stron. Nie ma konkretnego wzoru, jednak w takim dokumencie powinny znaleźć się informacje dotyczące spędzania z dzieckiem czasu wolnego, wakacji, ferii, świąt i pozostałych uroczystości. W porozumieniu warto zawrzeć również sposoby kontaktu z dzieckiem (osobisty, telefoniczny, mailowy itp.).

Niezwykle istotne jest również uzgodnienie harmonogramu spotkań (daty, miejsca, sposoby dojazdu itp.), postępowania w przypadku choroby dziecka, przebiegu edukacji, czy wychowania religijne. Warto także zdecydować, który z rodziców będzie ponosił obowiązek alimentacyjny, a u którego dziecko będzie mieszkało, kiedy już otrzymają oni rozwód. W końcu konieczne jest także doprecyzowanie, kto będzie decydował o sprawach dziecka w kwestiach spornych.

Konsultacja merytoryczna: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here