Zoo w Gdańsku

Gdański Ogród Zoologiczny powstał w 1954 roku w jednej z dzielnic Gdańska- Oliwie. Jego powierzchnia przekracza obecnie 123 ha i jest położona w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jest to największe pod względem powierzchni zoo w Polsce.

Historia obiektu

Historia Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego zaczęła się w 1954 roku. Utworzony w Dolinie Leśnego Młyna obiekt został usytuowany na terenie funkcjonującego w tym miejscu do 1945 roku sanatorium. W tym czasie na trenie ogrodu pracowało 7 pracowników umysłowych, w tym asystent hodowlany i naukowo-dydaktyczny oraz 15 fizycznych, wśród których znaleźli się kucharka kuchni dla zwierząt, trzech dozorców oraz pielęgniarze. Zgromadzenie środków na jego powstanie i utrzymanie nie należało jednak do łatwych. Pozwolił na nie panujący ówcześnie system polityczny, który umożliwił rozbudowę zoo dzięki tak zwanemu czynowi społeczny. Kolejnymi trudnościami, jakie napotkała na swojej drodze placówka była groźba oddania zwierząt do zoo znajdującego się we Wrocławiu. Podjęcie takiej decyzji nastąpiło wskutek przejściowych problemów Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Dzięki protestom i apelom mieszkańców, zoo pozostało w granicach Gdańska.

Dzięki pierwszemu dyrektorowi – Michałowi Massalskiemu, zoo zaczęło rozwijać się praktycznie od początku istnienia. Do połowy lat 80. obiekt zgromadził już 800 zwierząt ze 176 różnych gatunków. Wśród nich znalazły się: niedźwiedzie polarne, lemury katta czy też nosorożec biały. W latach 90. do zoo trafiło wiele gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym orangutany, wilki grzywiaste, mandryle, pingwiny tońce, hipopotamy karłowate itd.. ogród wzbogaciła się również o wielbłądy, flamingi, alpaki i pelikany.

W następnych latach zoo było wielokrotnie wzbogacane o nowe gatunki. Placówka słynie w dużej mierze z hodowli kondorów wielkich. W roku 2008 na jej terenie pojawiły się żyrafy Rothschilda, surykatki oraz gepard, a w 2009 roku zoo wzbogacono o pierwszego osobnika z gatunku takinów złotych. W 2012 roku ogród zoologiczny posiadał już 1039 przedstawicieli 190 gatunków zwierząt, a dwa lata później sprowadzono do niego kolejny- lwy rasy angolskiej. Miejsce, w którym znajduje się zoo pozwala na eksponowanie zwierząt na tle naturalnego środowiska przyrodniczego.

Zwierzęta

Gdański Ogród Zoologiczny jest członkiem Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt. Obecnie gromadzi 74 gatunki ssaków (444 osobniki), 57 gatunków ptaków (331 osobników), 29 gatunków gadów (70 przedstawicieli) oraz 4 gatunki płazów (23 osobniki). Do ssaków znajdujących się na terenie zoo należą między innymi: alpaka, anoa, binturong, daniel płowy, fennek, gepard, gibon, jeleń filipiński, kapibara, kot arabski, makak rezus, pancernik włochaty, pantera perska, puma, słoń afrykański oraz tygrys amurski. Ptaki reprezentują: amazonka kurika, ara zielona, barwnica, czubacz rudy, gęś indyjska czy też orzeł stepowy. Do gadów należą: anakonda żółta, boa kubański, krokodyl nilowy, pyton tygrysi, żółw peloponeski itd., zaś płazy znajdujące się w zoo to między innymi rzekotka żabia.

Gdańskie zoo, jako jeden z dziesięciu znajdujących się na terenie Polski ogrodów zoologicznych, zostało wpisane na listę Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Obok niego znalazły się ogrody w Opolu, Wrocławiu, Toruniu, Krakowie, Chorzowie, Łodzi, Poznaniu, Zamościu i Warszawie. Gdański Ogród Zoologiczny należy też do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Zoo prowadzi program, dzięki któremu można objąć opieką wybrany gatunek zwierząt zagrożonych wyginięciem. Polega ono na sponsorowaniu zwierząt, które daje możliwość wsparcia cennych gatunków, otrzymania Dyplomu Przyjaciela ZOO oraz odbycie bezpłatnej wizyty w placówce i spotkanie z opiekunem zwierząt.

Gdańskie zoo jest jednym z najciekawszych atrakcji jakie można odwiedzić z dziećmi, natomiast po więcej atrakcji dla dzieci w Gdańsku warto zajrzeć na https://podroztrwa.pl/gdansk-atrakcje-co-warto-zobaczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here