Samodzielna produkcja prądu na dachu domu

Na temat branży OZE mówi się ostatnimi czasy naprawdę dużo. Nie jest to oczywiście bezpodstawne. Rynek odnawialnych źródeł energii zyskuje na uznaniu, ponieważ dzięki niemu można wytwarzać czystą energię, bez zatruwania otaczającego nas środowiska. Szczególnie mocno doceniana jest fotowoltaika. Odwiedzając różne polskie miejscowości można zauważyć, że znacznie rośnie popularność instalacji fotowoltaicznych. Montuje się już takie instalacje nie tylko na dachach domów, ale także na budynkach gospodarczych. Nieco więcej na temat instalowania fotowoltaiki można znaleźć niżej. Odpowiedni montaż poszczególnych elementów instalacji jest niezwykle ważny.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne generują najwięcej energii wówczas gdy panele są umiejscowione w takiej lokacji, gdzie nasłonecznienie jest największe. W związku z tym zdecydowanie najczęściej wybieranym miejscem do montażu paneli fotowoltaicznych jest dach naszych domów. Nie jest jednak regułą to, że panele się na dachu montuje. Okazać się może, że w niektórych porach roku promieni słonecznych na nasz dach nie będzie padać już tak bardzo dużo. Czy to oznacza, że fotowoltaika w naszym przypadku się nie sprawdzi? Nic bardziej mylnego! W takich przypadkach stosuje się specjalne stelaże, na których umieszcza się poszczególne panele fotowoltaiczne. Ze względu na to, że w naszym miejscu zamieszkania może być różnorakie ukształtowanie terenu to może być tak, że wspomniany stelaż zostanie umieszczony nawet kilkadziesiąt metrów od domu.

Czy instalacje fotowoltaiczne się opłacają?

Na samym początku fotowoltaika może wydawać się bardzo kosztowną inwestycją. Jednak warto dokładnie przeanalizować ile wydajemy na rachunki za prąd każdego roku. Może się okazać, że gdybyśmy te pieniądze wrzucali w koszty instalacji fotowoltaicznej to po kilku latach cała inwestycja by nam się w pełni zwróciła. Po tym czasie moglibyśmy cieszyć się z zupełnie darmowego prądu. Dodatkową korzyścią z posiadania fotowoltaiki jest to, że dzięki niej możemy stać się prosumentami. Oznacza to, że będziemy nie tylko korzystać z prądu, jaki wyprodukujemy, ale dodatkowo będzie można go odsprzedawać do dostawcy prądu. Podczas bardzo słonecznych dni wydajność instalacji fotowoltaicznych może mocno wzrastać i będziemy mieć nadwyżkę energii elektrycznej. Zawierając z dostawcą prądu umowę prosumencką można będzie na dogodnych dla nas warunkach odsprzedawać prąd, którego w naszym domu i tak nie zdołamy zużyć. Tego typu korzyści sprawią, że instalacja jeszcze szybciej na siebie zarobi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here