skórki przy paznokciach

Zadzierające się skórki przy paznokciach to częsty kłopot. Niejednokrotnie wykonywa je przesuszona skóra ręce i urazy mechaniczne naskórka. Co wykonać, aby skórki przy paznokciach przestały się zadzierać? Przestrzegaj kilkorgu istotnych zasad, a zadziory przestaną być kłopotem.

Zadziory przy paznokciach – etiologie

Na stan paznokci oraz skórek wokół nich zawsze odpowiada niewystarczająca pielęgnacja lub jej brak. Jeśli ręce są suche i stale narażone na drażniące funkcjonowanie detergentów (np. jeśli sprzątasz bez rękawiczek), wtedy potrafią uczyć się zadziory przy paznokciach. Dodatkowo szkodzą im zniszczenia mechaniczne, powstałe na skutek obgryzania paznokci i skórek oraz nieprawidłowo prowadzonych zabiegów kosmetycznych. Jeśli wycinasz skórki (szczególnie głęboko, chociażby do pojawienia się krwi), a do tego używasz tępych cążek i podnosisz je podczas usuwania, wtedy zadziory pojawią się jako artykuł uboczny tak okrutnego obchodzenia się z delikatnymi skórkami. Przy okazji zwiększasz ryzyko rozwoju dolegliwości lub rozdrażnienia.

Jakie witaminy mają dobroczynny wpływ na skóry przy paznokciach?

W aptekach dostępne są suplementy kuracji, dostarczające witamin i minerałów zwłaszcza istotnych dla zachowania odpowiedniej jakości skóry, paznokci i włosów. Pamiętaj natomiast, że suplementy winnym być wyłącznie uzupełnieniem kuracji, oraz na co dzień niezwykle ważne jest dbałość o zdrowy, dobrze zbilansowany jadłospis. Dla zachowania pięknej skóry niezwykle efektywne są witaminy: C, E, A, K, witaminy z grupy B, wśród nich także jako wyjątkowy sprzymierzeniec urody wymieniana jest biotyna, jaką mają ją banany, jajka, płatki owsiane, ryż.

skórki i zadziory przy paznokciach - jak sobie z nimi poradzić

Lub stan paznokci może sygnalizować przypadłość?

Tak, o schorzeniu potrafią świadczyć zmiany struktury i zabarwienia płytki paznokciowej. Na przykład czerwony obłączek może towarzyszyć łysieniu plackowatemu, chorobom tkanki łącznej, czasami zaś pojawia się w przypadku problemów z sercem, wątrobą, płucami. Zdecydowanie zgłoś się do dermatologa, jeśli zauważysz: zmianę zabarwienia paznokci, plamy, zmiany w stanie płytki (bruzdy, zgrubienie, zbytnia łamliwość, nierówna powierzchnia). Sygnały te nie muszą informować o groźnym schorzeniu, jednak o je skonsultować.

Jak pozbyć się zadziorów?

Kolejna żelazna zasada to regularny manicure – czyli raz na 7-10 dni. Nie chcemy go chodzić w salonie – wystarczy odpowiedni (papierowy) pilnik, dobre (duże) cążki, drewniany patyczek/kopytko do odsuwania skórek, płyn zmiękczający skórki, oliwka do skórek i paznokci oraz odżywka do paznokci. Przy użyciu tychże artykułów nadamy paznokciom odpowiedni kształt, zmiękczymy suche skórki, wytniemy lub odsuniemy patyczkiem bardzo odstające, i na koniec nasmarujemy skórę wokół paznokci oliwką i użyjemy odżywki.

Kłopotliwe skórki przy paznokciach: brak witamin, czy nieodpowiednia dieta?

Nie zapominajmy również o dobrym odżywianiu i wykorzystywaniu 2-3 razy w roku kuracji witaminowej. Na zadzieranie się skórek przy paznokciach pomoże skrzyp polny brany 1-2 razy dziennie przez minimum 2 miesiące, picie świeżo wyciśniętych soków – najlepiej z marchwi oraz picie dostępnego w sprzedaży wyciągu z aloesu. Przy niezwykle natarczywych skórkach zapisuje się także maść do smarowania z witaminą A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here