Jak prawidłowo zamontować okna?

Montaż okien i drzwi wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Źle dobrane łączniki czy mocowania mogą się nie sprawdzić i w konsekwencji okna mogą nie spełniać swojej funkcji, a przy tym mogą generować straty ciepła szczególnie w okresie zimowym. Zły montaż okien, nawet tych najlepiej wykonanych sprawi, że stracą po prostu wszystkie swoje walory cieplne.

Jak prawidłowo zamontować okna

Sposoby montażu okien należy wybrać odpowiednio do rodzaju okien i drzwi oraz konstrukcji muru i materiałów, z jakich został on wykonany. Najważniejszym zadaniem każdego montera jest odpowiednie osadzenie okna w stosunku do grubości ściany, aby zapewnić jak najmniejsze straty ciepła.

W ścianach jednowarstwowych okna osadza się w połowie muru. W dwu i trzywarstwowych okno należy wstawić w warstwie ocieplenia, gdyż zminimalizuje to powstawanie mostków termicznych. W ścianie dwuwarstwowej, w budynku, który nie jest projektowany jako pasywny, możliwy jest też montaż okna na samej krawędzi ściany.

Każda ingerencja w konstrukcje muru niesie ze sobą konsekwencje w postaci przerwania ciągłości ściany, a co za tym idzie – powstają wtedy szpary, przez które może uciekać ciepło z pomieszczenia. Dlatego ważne jest, aby podczas montażu odpowiednio uszczelnić powstałe ubytki w murze.

Elementy montażowe

Do osadzenia okna w ścianie używa się przeważnie stalowych kotew, dybli lub śrub. Przy wyborze ich decyduje kilka ważnych czynników, przede wszystkim przenoszone siły, wytrzymałość muru i jego rodzaj oraz ruchy występujące w szczelinie między oknem a ścianą. Samo rozmieszczenie elementów montażowych powinno być zgodne z zaleceniem producenta okien oraz systemów mocujących. Warto zauważyć, że mocowanie mechaniczne musi przenosić działające na okno siły na ściany budynku.

Wyróżnić można trzy siły działające na stolarkę okienną. Pierwsza z nich to ciężar okna, który powinien być przeniesiony na konstrukcję budynku. Do tego zadania stosuje się odpowiednie podparcia pod okna. Druga z nich to siła wiatru. Parcie i ssanie wiatru jest bardzo ważne i to również powinno być przenoszone na konstrukcje budynku, za pomocą odpowiednich mocowań. Trzecia siła, jaka oddziałuje na okno, to siła mechaniczna, czyli wytwarzana podczas jego użytkowania.

Do każdego rodzaju okna należy zastosować odpowiedni rodzaj elementów łącznych. Bardzo ważne jest też to, aby pamiętać o tak zwanej strefie bezpiecznej, w której owo łączenie może zostać zamocowane. Wielu producentów przestrzega przed samodzielnym zmienianiem mocowań na inne, niż otrzymane lub zalecane, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia okna oraz utraty gwarancji na nie.

Najpopularniejsze rodzaje mocowań

Kotwy to najczęściej wybierane element montażowy. Są to stalowe płaskowniki przykręcane do ościeżnicy i muru. Posiadają one właściwości zapobiegające odkształcaniu się stolarki okiennej powstające wskutek ruchów konstrukcji budynku. Minimalna dopuszczalna grubość kotew montażowych powinna wynosić półtora milimetra.

Śruby i dyble to mocowania, za pomocą których ościeżnica okna jest przykręcana bezpośrednio do muru. Najczęściej używa się ich do montażu dużych, ciężkich okien, które dosyć często są otwierane i zamykane. Posiadają one mniej właściwości elastycznych jak kotwy, jednak przy wyborze takich okien są one jak najbardziej wskazane.

Izolacja okien

Izolacja okien powinna zostać wykonana pianką poliuretanową. Jest to najczęściej stosowany produkt do uszczelniania dziur między ościeżnicą a murem. Czasem można spotkać się ze zdaniem, że ktoś montował okno na piankę poliuretanową. Jest to nieprawdą, gdyż nie posiada ona właściwości, które byłyby w stanie utrzymać okno, a przynajmniej w dłuższej perspektywie czasu. Nie należy również pianki traktować jako właściwej izolacji termicznej.

Jak można się dowiedzieć, montowanie okien nie należy do najprostszych i najlepiej, jeśli taka praca zostanie zlecona fachowcom. Wtedy jest gwarancja, że okna zostały osadzone prawidłowo i posłużą przez wiele lat. Jednak, jeśli ktoś się uprze, może zamontować okna samodzielnie, aczkolwiek bardzo ważne jest wtedy przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta.

Źródło: Windmar Okna Pomorza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here