Szafirki w ogrodzie – jak je uprawiać

Szafirki to jeden z najpopularniejszych i najbardziej urokliwych wiosennych kwiatów cebulowych. Roślina posiada małe niebieskie kwiatki, wydzielające delikatny i przyjemny zapach. W ogrodach pojawiają się wczesną wiosną. Niektóre odmiany szafirków przybierają również różne odcienie fioletu, błękitu oraz granatu, a zdarzają się również gatunki różowe, białe i żółte.

Szafirki – cechy charakterystyczne

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech szafirków jest ich intensywna barwa, łudząco przypominająca odcień kamienia szlachetnego, od którego nazwy pochodzi nazwa kwiatu, czyli szafir. Pojedyncze kwiaty rośliny przypominają nieco małe dzwoneczki, zebrane w dość gęste grona na całkowicie bezlistnych łodygach. Urokliwe szafirki nie mają dużych wymagań i można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce w warunkach domowych. Kwiaty rewelacyjnie prezentują się na skalnych ogródkach, np. jako otoczki dla innych roślin.

Wymagania glebowe

Szafirki to dość łatwe w uprawie rośliny. Dobrze rosną praktycznie na każdym rodzaju gleby, oprócz jałowej i suchej, choć najlepsze warunki do rozwoju będą miały w glebie o odczynie lekko zasadowym bądź obojętnym. Wiosną, zwłaszcza w bardzo suche dni, należy pamiętać o regularnym podlewaniu kwiatów, z kolei w kwietniu warto jednorazowo zasilić je wieloskładnikowym nawozem lub klasycznym kompostem. Choć szafirki nie lubią suchej ziemi, należy pamiętać, że nadmiar wody również im szkodzi.

Sadzenie szafirków ogrodowych

Kwiaty należy sadzić w grupach jesienią, najlepiej w okresie jesiennym – na przełomie września i października. Cebulki roślin sadzi się na głębokość około 6-8 centymetrów, najlepiej w grupach, po około 20 cebulek, oddalonych od siebie o około 10 centymetrów. Roślina nie wymaga okrywania na zimę jej cebulek, jednak zastosowanie ściółkowania gleby znacznie ograniczy rozrastanie się chwastów oraz nadmierne wysychanie podłoża.

Kwiaty bardzo szybko rozmnażają się dzięki licznym wyrastającym cebulkom. Wystarczy posadzić kilka cebulek, aby te po zaledwie dwóch latach rozrosły się, tworząc malownicze niebieskie dywany, które wiosną stanowią przepiękną ozdobę każdego ogrodu. Szafirki na jednym stanowisku mogą rosnąć przez około 5 lat. Aby roślina dobrze rosła, należy także pamiętać, aby przekwitłe kwiaty od razu usuwać.

Szafirki ogrodowe przekwitają pod koniec maja lub na początku sierpnia, ale te hodowane w domu – znacznie wcześniej. Warto pamiętać, że szafirki doniczkowe po przekwitnięciu, w kolejnym sezonie mogą być ładną ozdobą ogrodu, więc nie należy ich wyrzucać, a odpowiednio nie zadbać. Przekwitłe kwiaty wystarczy obciąć, a roślinę wynieść do dość chłodnego pomieszczenia. Roślinę należy regularnie podlewać, choć dość oszczędnie, aby nie doprowadzić do żółknięcia liści. Gdy liście uschną, wówczas cebule trzeba wyjąć z ziemi, włożyć do skrzynki, a następnie zasypać obficie torfem. Najlepsze warunki do przechowywania roślina będzie miała w suchej piwnicy, gdzie powinna pozostać do jesieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here