Szkarlatyna zaczyna się nagle, a chorują na nią zwykle dzieci w okresie szkolnym i przedszkolnym. Kiedyś budziła wielki lęk u rodziców i były ku temu powody. Dziś jest bezpiecznie leczona i nie zbiera już śmiertelnego żniwa. Jej objawów nie należy jednak lekceważyć – koniecznie należy odwiedzić lekarza.

Szkarlatyny nie leczy się domowymi sposobami

Płonica lub szkarlatyna(ogólnie przyjęte są obydwie te nazwy) to ostra choroba zakaźna. Pediatra rozpozna ją po specyficznych objawach, dodatkowo może pobrać wymaz z gardła i wykonać szybki test. Leczenie polega na podaniu penicyliny lub, w przypadku alergii na nią, innego antybiotyku – z grupy makrolidów. Odpowiednio szybko leczona szkarlatyna przebiega łagodnie i mija szybko. Nigdy nie czekaj, aż objawy ustąpią same – płonica to nie zwykłe przeziębienie, które możesz wykurować w domu.

Objawy płonicy

Chorobą można się zarazić poprzez kontakt z osobą chorą, jej odzieżą i rzeczami. Często zapadają na nią całe klasy i oddziały przedszkolne. Szkarlatyna rozwija się w przeciągu 1-7 dni od kontaktu z bakteriami. Początek choroby jest nagły – dziecko jest rozpalone, pojawia się kaszel, wymioty, może wystąpić biegunka, ból głowy i gardła. Chory jest osłabiony, ma przyspieszone tętno i charakterystyczny rumień na twarzy. Język jest obłożony, a migdałki w gardle ostro czerwone. Po dwóch, trzech dniach pojawia się wysypka, wyglądająca jak drobne ukłucia szpilek. W czwartym dniu można zaobserwować, że język jest barwy malinowej. Po paru dniach wysypka znika, po ok. 14 dniach zaś pojawiają się łuszczenia płatowe na dłoniach i stopach. Przeczytaj także o objawach mononukleozy.

Leczenie szkarlatyny

Po rozpoznaniu płonicy lekarz przepisuje antybiotyk, który trzeba stosować przez około 10-14 dni. Dziecko powinno leżeć, pić dużo płynów i przyjmować pokarmy w postaci półpłynnej. Jedzenie w formie stałej jest trudne do połykania ze względu na przykry, ostry ból gardła. Dziecko, które przechorowało szkarlatynę nabywa odporności, czasami jednak choroba może nawracać – dzieje się tak u ok. 1-4% osób. Po wyzdrowieniu należy koniecznie pójść na kontrolę. Lekarz wykluczy wówczas powikłania, które są groźne. Przeczytaj więcej o szkarlatynie na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here