stacja pogody

Możliwość sprawdzania aktualnego stanu pogody i jej prognozowania to podstawowa funkcjonalność niewielkich, przystępnych cenowo urządzeń wyposażonych w analogowy termometr, higrometr oraz barometr. Domowa stacja pogody wyposażona w te trzy elementy jest sprzętem w zupełności wystarczającym dla określenia podstawowych parametrów pogodowych, takich jak temperatura i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne.

Termometr, higrometr i barometr jednym

Do badania aktualnego stanu pogody wystarczą zaledwie trzy urządzenia. W przypadku domowych stacji pogodowych mających formę tradycyjną, składających się z trzech niezależnych zegarów zamkniętych we wspólnej, atrakcyjnie prezentującej się obudowie drewnianej lub stylizowanej na drewnianą, są nimi termometr, higrometr i barometr. Termometr służy odczytywaniu aktualnej temperatury powietrza. Higrometr jest urządzeniem mierzącym wilgotność – wynik najczęściej prezentowany jest w procentach. Barometr służy natomiast do prezentacji wartości ciśnienia atmosferycznego. To właśnie ten element pozwala prognozować zmiany w pogodzie – wystarczy śledzić dokonywane przez niego pomiary. Gdy ciśnienie spada, prawdopodobnie dojdzie do załamania pogody i związanych z tym opadów deszczu. Gdy rośnie, czekają nas wypogodzenia. Oczywiście stacja pogody może oferować również dodatkowe, niekoniecznie związane z pogodą funkcje.

Dodatkowe funkcjonalności

Poza trzema urządzeniami służącymi analizowaniu podstawowych parametrów pogodowych, zarówno klasyczna, jak i nowoczesna (elektroniczna) stacja pogody może być również wyposażona w zegar. W urządzeniach analogowych najczęściej będzie to zegar kwarcowy z tarczą wskazówkową, z dwiema (godziny i minuty) lub trzema wskazówkami (godziny, minuty i sekundy). W stacjach pogody z elektronicznym wyświetlaczem czas prezentowany jest w formacie 12h lub 24h. Najczęściej możemy wówczas korzystać z programowanego alarmu, a urządzenie wzbogaca się o funkcję typową dla tradycyjnego budzika. Dodatkowo w urządzeniach elektronicznych zwykle dostępny jest prosty datownik, ewentualnie rozbudowany kalendarz z funkcją zapisywania ważnych wydarzeń.

Jeśli szukasz tradycyjnego urządzenia, które pozwoli mierzyć podstawowe parametry pogody, zainwestuj w domową pogodynkę z termometrem, higrometrem i barometrem. Jeżeli natomiast szukasz sprzętu o bardziej rozbudowanych funkcjach, zamów stację pogodową elektroniczną, mniej dekoracyjną, ale bardziej wszechstronną – z zegarkiem, alarmem i datownikiem. Najlepiej, gdy jej częścią jest moduł zewnętrzny, mierzący temperaturę za oknem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here