Kolka u niemowlęcia zawsze wywołuje niepokój rodziców. Widok płaczącego i prężącego się dziecka ściska za serce. I chociaż – jak zapewniają lekarze – dolegliwość ta ustępuje samoistnie, warto poznać sposoby przeciwdziałające kolkom. Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie dopuścić do pojawienia się przykrej przypadłości.

Mianem kolki określa się specyficzne reakcje i zachowania niemowlęcia, wśród których głównym objawem jest niedający się niczym ukoić płacz malucha. Taki płacz musi trwać co najmniej 3 godziny w ciągu doby (to łączny czas), występować minimum trzy razy w tygodniu i rozpoczynać się najczęściej w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Skąd się bierze kolka niemowlęca?

Chociaż przyczyny kolki niemowlęcej nie są dokładnie wyjaśnione, przypadłość jest typowa dla dzieci od 3 tygodnia do 5 miesiąca życia. Specjaliści przypuszczają, że jej pojawienie się ma przede wszystkim związek z dojrzewającym układem pokarmowym. Ponadto prawdopodobieństwo występowania kolki zwiększa kilka innych czynników. Poznając je i unikając ich, można zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej dolegliwości.

Jak zapobiegać kolce u niemowlęcia?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zminimalizować prawdopodobieństwo występowania kolki u niemowlęcia. Ich skuteczność zależy w dużej mierze od indywidualnego przypadku oraz od tego czy wszystkie przyczyny przypadłości zostały wyeliminowane.

  • Butelka antykolkowa

Niezależnie od tego czy podajesz dziecku pokarm wyłącznie z butelki czy jedynie je dokarmiasz, wybór butelki może mieć znaczenie. Większość modeli dostępnych na rynku ma prostą konstrukcję – taką, która w żaden sposób nie chroni przed połykaniem nadmiaru powietrza.

Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów u malucha, butelka antykolkowa to podstawa. Tego rodzaju akcesoria działają na kilka sposobów – jednym z najbardziej popularnych jest zastosowanie specjalnej konstrukcji smoczka z dziurkami odprowadzającymi powietrze.

Ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem jest natomiast butelka antykolkowa Haberman. To opatentowany projekt, którego podstawę stanowi specjalny system zapobiegający połykaniu przez dziecko powietrza. Butelka antykolkowa została zaprojektowana w taki sposób, by smoczek był pełen pokarmu – niezależnie od kąta nachylenia butelki. Komora smoczka jest oddzielona od komory butelki, w której znajduje się odseparowane powietrze. Dodatkowym atutem jest to, że butelka nie wpływa niekorzystnie na proces karmienia piersią – aby maluch pobrał pokarm ze smoczka, musi wykonać pracę jak podczas ssania piersi (mleko wypływa bowiem wyłącznie na skutek wytworzonego podciśnienia).

  • Zmiana techniki karmienia

Lekarze wskazują na nieprawidłową technikę karmienia jako jedną z przyczyn występowania kolki niemowlęcej. Aby zatem zmniejszyć ryzyko dolegliwości, należy pamiętać o tym, by dobrze przystawiać malucha do piersi.

Zaleca się, by brzuch dziecka był zwrócony w stronę brzucha mamy. Głowa powinna znajdować się nieco wyżej niż tułów, zaś z całym korpusem i nogami powinna tworzyć linię prostą.

  • Zmiana otoczenia

Kolka może stanowić następstwo oddziaływania na malucha wielu bodźców jednocześnie. Istotną rolę w tym zakresie odgrywa także zdenerwowanie i stres rodziców (albo jednego rodzica). Zaleca się zatem, aby dziecko karmić w zacisznym miejscu. Warto na ten czas (a najlepiej w ogóle) wyeliminować stres oraz wewnętrzne napięcie.

  • Ciepłe kompresy

Jeżeli maluch pręży brzuch, napina nogi i płacze, ulgę przynieść może ciepły kompres. Położony na brzuchu, rozluźnia mięśnie i łagodzi objawy bólowe.

Na taki krok możesz zdecydować się wtedy, gdy dziecko zacznie dawać sygnały o uporczywych dolegliwościach. Pomoże to zapobiec kolce w kolejnych dniach.

  • Delikatny masaż brzucha

Wśród domowych sposobów zapobiegających kolce lub łagodzących jej objawy wymienić można m.in. masaż brzucha. Wykonywany bardzo delikatnymi ruchami, przynosi rozluźnienie oraz uspokaja.

Masaż możesz wykonywać kilka razy dziennie. Ogrzej ręce i posmaruj je odrobiną oliwki dziecięcej. Lekko naciskaj brzuszek, wykonując ruchy pionowe (od góry do dołu). Możesz też kreślić księżyce  pełne okręgi. Wykonaj po kilka powtórzeń obu wariantów.

Kolka u niemowląt – kiedy należy się zaniepokoić?

Jeżeli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie pomaga, a napadom płaczu towarzyszy wiele niepokojących objawów (np. wymioty, biegunka, zmniejszenie przyrosty masy ciała czy gorączka), natychmiast skontaktuj się z pediatrą.

Pamiętaj, kolka jest przypadłością ustępującą samoistnie. Nie ma przy tym żadnego wpływu na dalszy rozwój malucha. Warto jednak dążyć do tego, by nieprzyjemne objawy tej dolegliwości nie występowały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here